اخبار استان ها


رونمایی وزیر کشور از سیاست مهم دولت در روستاها/ ‌روستا ‌کانون تولید و اشتغال می‌شود
وزیر کشور با برشمردن اهمیت روستا گفت: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری روستا باید کانون تولید و اشتغال شود و این سیاست نیز در کشور دنبال و پیاده‌سازی خواهد شد.


احمد وحیدی وزیر کشور،درهمایش 2 هزار نفره دهیاران مازندران ‌با بیان اینکه روستا کانون اصالت و فرهنگ است، اظهار داشت: باید همه عوامل مهاجرت از روستا بررسی شود.

وی با بیان اینکه روستا مرکز اقتصاد به شمار می‌آید، افزود: ‌توجه به روستا و بازگشت به روستا حائز اهمیت بوده و خطراتی که به صورت طبیعی روستا را تهدید می‌کند در دستور کار وزارت کشور خواهد بود تا با شناسایی هنه عوامل مخاطره‌آمیز تدابیر لازم در موقع سیل و حوادث طبیعی اتخاذ شود.

‌وحیدی خواستار ایجاد مقررات در ساخت و سازهای روستایی شد و تصریح کرد: نیروگاه زباله‌سوز ساری در حال تکمیل بوده و پیمانکار باید به تعهدات خود عمل کند.

وی درباره ‌سایت‌های زباله در شهرهای مرکزی استان نیز بیان کرد: در آمل و بابل پسماند دغدغه جدی ماست و با افراد متعدد گفتگو شد و موضوع پسماند را با جدیت دنبال می‌کنیم.‌شهرداری آمل و بابل هم پای کار بیایند چرا که پیش‌بینی اعتبار در این خصوص انجام  شده است.

وزیر کشور به تعریف 47 وظیفه برای دهیاران اشاره کرد و با بیان اینکه پیش از انقلاب روستاها از امکانات برخوردار نبودند، تصریح کرد: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری "روستا باید کانون تولید و اشتغال شود" و این سیاست نیز در کشور دنبال و پیاده‌سازی خواهد شد.

وحیدی خواستار پیاده‌سازی برنامه تخصصی در هر روستا مختص همان روستا شد و ادامه داد: روستا نبض حرکت بوده و باید تلاش‌ها برای بهره‌مندی از امکانات در سطح روستاها افزایش یابد‌.

وی علت‌یابی در زمینه مهاجرت از روستا را خواستار شد و گفت: رویکرد توجه به فرهنگ روستا مهم است؛‌ توان فرهنگی ارزشمندی در روستاها داریم؛ همچنین‌ ظرفیت‌های اجتماعی ارزشمندی داریم که باید شناخته شود.

وحیدی به بازدید‌ها در روستاها اشاره کرد و افزود: در برخی روستاها نبض تولید در حال تپیدن است و محصولات را به برخی کشورهای اروپایی صادر می‌کنند و در آنجا یکدستی و احساس هویت روستایی دمیده می‌شود.

وزیر کشور ادامه داد: در بازدید از روستایی که اهالی در حال مهاجرت بودند با ورود پیشکسوتان ‌افرادی که درصدد فروش زمین‌هایشان بودند روستا آباد و دل‌انگیز شد و ما به این فرهنگ‌سازی‌ها نیاز داریم تا به دور از فشارهای روانی شهرهای بزرگ، زندگی جریان داشته باشد.

‌وی مهاجرت به کلانشهرها را اقدانی مذموم دانست و تاکید کرد: سیاست کشور توزیع جمعیت در همه جای کشور است و در طرح آمایش ملی که جمعیت و شغل را در بر می‌گیرد آبادانی همه جا در دستور کار است و لازم است در ابتدا روستا آباد شود و با حضور افراد خلاق و مبتکر این مهم صورت بگیرد.

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir


1393/5/21 سه‌شنبه
             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first
vice
 

معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور

آدرس : تهران - خیابان مطهری - خیابان  میرعماد - نرسیده به خیابان بهشتی - کوچه جنتی (سیزدهم) پلاک ۴۸ - کدپستی ۱۵۸۷۷۵۳۵۱۷

تلفن : ۹-۸۶۰۴۴۵۵۶

دورنگار : ۶۴۴۵۴۶۴۷ داخلی ۱۰۹۲