اخبار استان ها


1398/9/11 دوشنبه شبکه نظارت روستایی استان آذربایجانغربی افتتاح و راه اندازی شد آیین افتتاح رسمی شبکه نظارت روستایی استان آذربایجان غربی با حضور مهندس نخعی مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری برگزار شد. در این نشست که در محل استانداری آذربایجان غربی برپا شد دکتر رحمانی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان ضرورت نظارت بر حوزه روستایی بواسطه منابع اعتباری مختلف، این امر را در راستای مباحث اقتصاد مقاومتی و تلاش درتحقق مدیریت جهادی دانست.

وی با اشاره به اوضاع اقتصادی کشور و مشکلات پیش روی طرحها و پروژه ها، عبور از این مسیر پر پیچ و خم را تنها با اتحاد، هم دلی و هم افزایی میسر دانست. وی توسعه روستاها را مانعی برای جلوگیری از مهاجرتهای بی رویه دانست و گزارشی از خدمات دولت در این راستا ارائه کرد.

دکتر رحمانی ایجاد انسجام بین بخش های فعال در حوزه روستایی و سیستم های نظارتی را مهم و هم پوشانی اطلاعات قابل دسترسی را راهکاری برای جلوگیری از اتلاف منابع دانست.
 
وی به اداره کل امور روستایی و شوراها در خصوص انجام دوره های آموزشی مرتبط و ساماندهی اعضای شبکه نظارت تذکرات لازم را ارائه نمود.

در این نشست مهندس نخعی مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره اجمالی به عملکرد دوره های گذشته نظارت روستایی استان، به بیان اهداف،ضرورتها و الزامات لازم جهت راه اندازی شبکه نظارت روستایی پرداخت.

وی نظارت بر ۲۰ هزار پروژه در سال توسط این شبکه نظارت کشوری را هدف گذاری نمود و برای رسیدن به این هدف مشارکت همه ارکان این شبکه را خواستار شد.

مهندس نخعی با اشاره به عدم موازی کاری، از ارتباط گیری شبکه های نظارت محلی و سیستم های درون دستگاهی اجرایی کشور با این سامانه خبر داد.

مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری با مهم خواندن مستندسازی در بخش های مختلف دولت، ایجاد شفافیت اطلاعاتی را یکی از ابزارهای توسعه یافتگی دانست.

وی دسترسی سریع به اطلاعات و آمارهای حوزه روستایی، ایجاد توازن منطقه ای و رصد شاخص های توسعه ای را بخشی از اثرات اجرایی این شبکه نظارت عنوان کرد.
 
مدیرکل امورزیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری از اهتمام و یک سال فعالیت موثر این شبکه نظارتی در استان آذربایجانغربی تشکر و قدردانی کرد.

عارف خدرلو مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری در این جلسه با اشاره به گردآوری ۸۰ نفر مهندس آموزش دیده در حوزه عمران و بهسازی روستا در خصوص کیفیت عملکرد آنها اظهار امیدواری کرد.
 
وی با ارائه آمار و اطلاعات حوزه روستایی در سالهای ۹۶ و ۹۷ از انجام ارزیابی شهرستانی خبرداد و گفت: در سال ۹۷ فعالیت شهرستانهای چایپاره، خوی و پلدشت به نسبت وضعیت مناسبی داشته و در خصوص سایر شهرستانها درخواست همکاری مناسب تری را داشت.
 
مهندس آرامون مدیرکل دفتر فنی استانداری نیز در این نشست به حجم کاری دفاتر فنی در پروژه های مهم استان اشاره کرد و پروژه های اعتبارات دهیاری ها را بدلیل خرد بودن و کوچک مقیاس بودن از پوشش نظارت دفتر فنی مجزا دانست.

در ادامه، دستگاههای اجرایی به بیان بخشی از گزارشات فعالیت های خود درحوزه روستایی پرداختند و بخشی از سیستم های نظارتی خود را تشریح نمودند.

همکاری حوزه دهیاری ها درنگه داشت راههای روستایی، بازنگری طرحهای آبرسانی مناطق، همکاری و مشارکت در طرحهای عمران روستایی بنیاد مسکن و استفاده از ظرفیت های خیرین و سازمانهای مردم نهاد از نکات قابل توجه در اظهارات سایر مدعوین بود.

نهایتاً این نشست، با برگزاری پرسش و پاسخ میان مسئولین و اعضاء شبکه نظارتی به پایان رسید.