اخبار استان ها

1398/9/13 چهارشنبه در جلسه کارگروه اشتغال استان کردستان مطرح گردید؛ اذعان استاندار به فاصله زیاد کردستان با شاخص‌های کشوری مرادنیا، استاندار کردستان گفت: کردستان در زمینه راه روستایی، اراضی آبی کشاورزی، درآمد سرانه، منابع بانکی و همچنین سرمایه‌گذاری ارزی در استان و روستاهای مرزی با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد.

بهمن مرادنیا ظهر امروز در کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان کردستان که با دکتر امید حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار کرد: جبران عقب‌ماندگی کردستان در حوزه راه روستایی مستلزم اختصاصا اعتبارات جهشی است.

استاندار کردستان گفت: شرایط کردستان از نظر درآمد سرانه از میانگین کشوری پایین‌تر بوده و در حوزه اشتغال نیز شرایط خوبی نداریم.

وی به پایین‌بودن منابع بانکی در استان هم اشاره کرد و اذعان داشت: وقتی منابع بانکی پایین است جذب هم به مراتب کمتر خواهد بود و سرمایه‌گذاری نیز در استان بسیار کم است.

به گفته مرادنیا، سرمایه‌گذاری ارزی در کردستان کمتر از 400 میلیون دلار است در حالیکه این استان در این حوزه نیاز به توجه بیشتری دارد.

وی همچنین گفت: کردستان در زمینه اراضی آبی هم نسبت به میانگین کشوری فاصله زیادی دارد این در حالیست که ظرفیت توسعه کشاورزی به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه در کردستان وجود دارد.

استاندار کردستان اذعان کرد:  تبدیل اراضی دیم استان به آبی می‌تواند تا 3 برابر تولید محصولات کشاورزی را در این استان افزایش دهد.

به گفته وی، تغییر کشت‌ها به محصولی که ارزش افزوده بیشتری برای استان داشته باشند به تغییر اراضی دیم به آبی وابسته است.

مرادنیا خاطرنشان کرد: در حال حاضر 11 درصد از اراضی کردستان آبی است در حالی که میانگین کشوری 47 درصد است.

وی گفت: در دو سال گذشته 96 هزار هکتار تخصیص جدید برای استان گرفته‌ایم اما اجرای آن نیاز به تسهیلات و اعتبارات دارد.

استاندار کردستان اضافه کرد: تبدیل 96 هزار هکتار از اراضی دیمی استان به آبی قطعا تحول عظیمی در حوزه کشاورزی و بالا رفتن سرانه درآمدی مردم و اشتغال خواهد داشت.

وی خواستار بهره‌مندی استان از ظرفیت صندوق توسعه برای اجرایی کردن تبدیل اراضی دیم استان به آبی شد و گفت: منابع بانکی استان محدود است و این تسهیلات می‌تواند کمک قابل توجهی به اجرای طرح‌های توسعه‌ای در استان داشته باشد.

مرادنیا افزود: در روستاهای مناطق مرزی هم عملا سرمایه‌گذاری شکل نگرفته است که توجه به این مهم، جدای از اشتغال‌زایی در روستاها، موجب جلوگیری از مهاجرت روستائیان به حاشیه شهرها می‌شود.

استاندار کردستان عنوان کرد: عقب ماندگی‌های موجود در بحث راه روستایی در کردستان باید جبران شود هرچند  اعتبارات عادی در این شرایط اقتصادی کاربردی نیست بلکه نیاز به اعتبارات جهشی داریم.