اخبار استان ها1398/9/12 سه‌شنبه آغاز فعالیت شبکه نظارت روستایی در استان آذربایجان شرقی شبکه نظارت روستایی استان آذریایجانشرقی باحضور مهندس نخعی مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، دکتر رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی و مهندس کرمی مدیرکل امور روستایی استانداری آذربایجانشرقی راه اندازی شد.  در این نشست دکتر رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی در تایید این شبکه نظارتی بر لزوم وجود یک تشکیلات واحد در حوزه روستایی تاکید کرد.

وی با اشاره به گستردگی تشکیلات دهیاری ها و شوراهای اسلامی در روستا، ایجاد چنین شبکه منسجمی را مفید دانست.

دکتر رحمتی با انتقاد از نظام بودجه ریزی و توزیع اعتبارات، روش فعلی تامین منابع با شیوه چانه زنی را با اهداف توازن منطقه ای مغایر دانست.
 
وی اظهار امیدواری نمود که با استفاده از این شبکه و تحلیل های سیستمی بتوان زمینه برنامه ریزی دستگاه های اجرایی بر اساس اسناد کلان استان نیز فراهم شده و  از عملکرد جزیره ای توسط دستگاه های اجرایی جلوگیری گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به سیستم های نظارتی موجود درخواست ایجاد ساز و کاری به منظور جلوگیری از عملکردهای موازی تاکید کرد.

دکتر رحمتی داشتن اعتماد بین اعضای نظارتی موجود را مورد اشاره قرار داد و از فعالیت های دستگاه های غیر تخصصی درحوزه عمران و آبادانی خصوصا در روستاها ابراز گلایه کرد.
 
وی از تفویض اختیارات و اعتبارات به استان ها استقبال نمود و همکاری و همدلی در این شبکه را مورد تاکید قرارداد.
 
در ادامه مهندس نخعی مدیرکل امور زیربنایی توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به فعالیت استانها در ده دوره گذشته شبکه نظارتی، استان آذربایجان شرقی را یکی از موفق ترین استانها در این طرح ملی عنوان کرد.

وی با بیان عبور از مرحله نظارت استانی و رسیدن به مرحله نظارت از پایین به بالا در سطوح مناطق این رویکرد را به عنوان یک افق پیش روی دانست و بر همکاری اعضای شهرستانی و منطقه ای شبکه اظهار امیدواری کرد.
 
مهندس نخعی با تشریح اهداف، نیازها و فرآیندهای اجرایی این شبکه به بررسی الزامات آن پرداخته و عملکرد موفق در نظارتهای استانی را مرهون تلاش همه اجزای شبکه مذکور دانست.

وی پوشش نیمی از پروژه های نیمه تمام روستایی را در طول سال هدف گذاری نموده و برنامه ریزی برای نظارت بر ۲۰ هزار طرح و پروژه روستایی عنوان کرد.

مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری دسترسی به اطلاعات شاخص های توسعه ای شهرستانها و مناطق، ایجاد توازن منطقه ای، توانمندسازی نیروهای فنی و ایجاد بستر تصمیم سازی برای مدیران تصمیم گیر را از اهداف این طرح ملی دانست.

همچنین مهندس نخعی خبر اخذ تقدیرنامه عملکرد برتر در حوزه نظارت بر پروژه های زیربنایی سال ۹۷ را اعلان و متن تقدیرنامه وزیر محترم کشور توسط حسین ندایی (کارشناس مسئول شبکه نظارت کشور) قرائت گردید. 

در ادامه این نشست مهندس کرمی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری نیز با تقدیر و تشکر از همه اعضای شبکه استان به بیان گزارش عملکرد استان در بخش های مختلف و ارزیابی دستگاه های اجرایی در دوره های گذشته پرداخت.

وی ضمن قدردانی از عملکرد برخی دستگاه ها در حوزه روستا، از عدم همکاری تعدادی دیگر از فعالین در حوزه عمران روستایی انتقاد کرد و علیرغم کاستی های موجود از جایگاه ارزیابی استان ابراز خرسندی کرد و برای حفظ و ارتقای آن با همکاری فرمانداری ها و بخشداری ها، اظهار امیدواری نمود.

مدیرکل دفتر امورروستایی و شوراهای استانداری با بیان کوچک مقیاس بودن پروژه های روستایی، پیش بینی اسناد خزانه مدت دار را در این پروژه ها ناکارآمد و باعث تضعیف کارها دانست. ایشان برنامه ریزی به موقع با تامین منابع را لازمه تسریع در تکمیل طرحهای عمرانی روستایی دانست.
 
در ادامه، مهندس مرندی مدیر شبکه نظارت روستایی استان با اشاره به عدم تزریق به موقع اعتبارات، تقدیر از اجزای فعال شبکه نظارت روستایی و درخواست تفویض برخی اختیارات شورای فنی استان به این شبکه، نکاتی را بیان کردند.
 
مهندس طوسی مدیرکل دفتر فنی استانداری نیز با ارائه گزارش عملکرد نظارتی دفتر فنی استانداری موضوع آموزش و مهارت آموزی را در ارتقای شبکه نظارت روستایی استان موثر دانست.
 
نهایتاً جلسه پرسش و پاسخ میان اعضای حاضر برگزار شد که در این بخش به نکاتی شامل برنامه ریزی بودجه ریزی خارج از فصل کاری، عدم نقدینگی اعتبارات، ضرورت جذب افراد دارای صلاحیت حرفه ای، آموزش نیروی انسانی فعال، پرهزینه بودن پروژه ها بدلیل شرایط اقلیمی خاص مناطق سردسیر و عدم وجود پلیس راه روستایی اشاره شد و پس از پاسخ اعضای شبکه ملی و مدیران استانی، جلسه پایان یافت.