اخبار استان ها1398/9/19 سه‌شنبه با حضور نمایندگان معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور؛ آغاز فعالیت شبکه نظارت روستایی در استان خراسان جنوبی در نشست هم اندیشی اعضای شبکه نظارت روستایی استان خراسان جنوبی که در محل فرمانداری شهر بیرجند برگزار گردید مهندس نخعی، مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی کشور با تشریح طرح شبکه سازی نظارت عالیه استانداریها با استفاده از ظرفیت های فنی موجود در کشور به بیان اهداف ، رویکردها و فرآیندهای پیش روی این شبکه پرداخت.
شبکه نظارت عالیه بر پروژه های روستایی استان خراسان جنوبی با حضور مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی کشور و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری رسما" فعالیت خود را آغاز نمود .
در نشست هم اندیشی اعضای شبکه نظارت روستایی استان خراسان جنوبی که در محل فرمانداری شهر بیرجند برگزار گردید مهندس نخعی، مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی کشور با تشریح طرح شبکه سازی نظارت عالیه استانداریها با استفاده از ظرفیت های فنی موجود در کشور به بیان اهداف ، رویکردها و .فرآیندهای پیش روی این شبکه پرداخت

وی با اشاره به ضرورت تجمیع اطلاعات طرحها و پروژه های روستایی به منظور رصد شاخص های توسعه روستایی در برش شهرستانی و مناطق ، به الزام برنامه ریزان توسعه روستایی به رعایت توازن زیرساخت ها در گستره مناطق روستایی کشور اشاره نمود.
ایشان با اشاره به کمبودهای استان خراسان جنوبی در شاخصهای برخورداری آب و راه و همچنین نواقص مربوط به پوشش های ارتباطی و مخابراتی و ضعف در پوشش دیجیتال صدا و سیما در استان بخصوص نقاط مرزی اشاره نمود و خواستار برنامه ریزی منسجم در رفع این موانع شد. 
نخعی کنترل شاخصهای مذکور را در سایه داشتن یک پایگاه جامع اطلاعات روستایی قابل دسترس دانست و از این شبکه نظارت عالیه به عنوان بازوان این سامانه جامع یاد کرد، وی با اشاره به زحمات دستگاه های اجرایی استان در تکمیل این زیرساخت ها ضعف در مستند سازی عملکردها را به عنوان یکی از مهمترین آفت های سیستم اجرایی کشور دانست و به همه دستگاه های اجرایی در خصوص بالاترین سطح همکاری با این شبکه تاکید نمود. ایشان با یادآوری به مدیران اجرایی استان در خصوص صرف منابع در حداقل زمان و حداکثر کیفیت ، هزینه های دوباره کاری در حوزه روستایی را بسیار بالا ارزیابی نمود.
در این نشست که با حضور مهندس میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همراه بود ، خانم خواجوی با اشاره به اهمیت مباحث نظارت ، گزارشی از عملکرد دوره های گذشته نظارت عالیه استانداری بیان نمود.
در ادامه جلسه میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با مهم خواندن نحوه هزینه کرد اعتبارات خصوصا" در مباحث کنترل کیفیت به پاره ای از مشکلات پیش روی استان پرداخت.
وی ضمن تقدیر از معاونت توسعه روستایی کشور در خصوص ابتکار برگزاری مراسم روز روستا بیرون از مرکز کشور و در استان کم برخوردار خراسان جنوبی مواهب و دستاوردهای این مراسم را خوب ارزیابی نمود و اظهار امیدواری نمود در اجرای تفاهمات این مراسم شاهد اجرای کارهای اساسی در استان باشیم.
میرجعفریان از مرز مشترک ۳۰۰ کیلومتری با کشور افغانستان به عنوان یک مزیت یاد کرد و مرزنشینان را باعث ایجاد امنیت و ثبات در کشور دانست .
وی وجود خشکسالی های چندین ساله و نقص در زیرساخت های مناطق مرزی را عاملی برای کوچ روستائیان و نا امن شدن مرزهای کشور عنوان نمود. ایشان ارزیابی سطح برخورداریها با شاخص جمعیت را در این استان اشتباه دانسته و خواستار تلفیق شاخص جمعیت و پهنه سرزمینی شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با هدف گذاری در حوزه های آب و راه روستایی ،  گازرسانی و پوشش های ارتباطی ، صدا و سیما و همچنین توجه به اقشار آسیب پذیر و تحت پوشش سازمانهای حمایتی پس از سفر دکتر جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهور آینده عمرانی استان را روشن ارزیابی نمود.
در بخش دوم جلسه در خصوص نحوه ثبت اطلاعات در سامانه نظارتی توضیحاتی بیان شد و جلسه با پرسش و پاسخ اعضای حاضر به پایان رسید.