اخبار استان ها


۷۰ هزار طرح روستایی در کشور درحال اجرا است
مهندس نخعی، مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در نشست هم اندیشی شبکه نظارت روستایی استان چهارمحال و بختیاری گفت: ۷۰ هزار طرح روستایی با ۷۷ هزار میلیارد تومان اعتبار در استان‌های کشور درحال اجرا است.


علیرضا نخعی روز شنبه در نشست توجیهی شبکه نظارت عالیه استان‌ها بر طرح‌های روستایی در استان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: نظارت بر پیشرفت کمی و کیفی این طرح‌ها نیازمند تشکیل شبکه نظارت است که این شبکه در همه استان‌ها تشکیل شده است.

مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری ادامه داد: با تشکیل شبکه نظارت ملی سالانه یک هزار طرح از مجموع ۷۰ هزار طرح روستایی در حال اجرا مورد ارزیابی و نظارت قرار می‌گیرد و با فعال شدن شبکه‌های نظارت استانی این تعداد طرح به ۵ هزار طرح افزایش یافته است.

مهندس نخعی تشکیل شبکه‌های نظارت شهرستانی را از دیگر حلقه‌های شبکه نظارت روستایی در کشور اشاره کرد و گفت: به سبب محدودیت نیروی انسانی در شبکه های استانی، ظرفیت شهرستان‌ها نیز به این حلقه اضافه شده و طبق دستورالعمل این شبکه بایستی در همه مناطق کشور فعال شود.

مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: هم اینک یک هزار و ۵۰۰ نفر در شبکه ملی نظارت روستایی مشغول فعالیت هستند که امید می‌رود در آینده تمامی افراد عضو این شبکه از نیروهای فنی متخصص انتخاب شوند.

مهندس نخعی نظارت سالانه بر ۲۰ هزار طرح روستایی را از اهداف شبکه نظارت روستایی برشمرد و گفت: از آنجا که نیمی از طرح‌های درحال اجرای روستایی کشور بدون اعتبار هستند می‌توان با نیروی انسانی فعال در این شبکه بر بخش زیادی از طرح‌ها نظارت کرد.

وی با بیان اینکه طرح‌های روستایی بر اساس ۱۱ شاخص ارزیابی و در سامانه مربوطه بارگذاری می‌شود، اظهار داشت: ماهیت نظارت شبکه، ارشادی است و این شبکه حق دخالت و یا توقف طرح‌ها را ندارد بلکه تنها مسئولیت گردآوری اطلاعات و ارزیابی وضعیت طرح‌ها را بر عهده دارد.

مدیرکل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری افزود: گزارش روند نظارت بر طرح‌های روستایی سه ماه یکبار گردآوری و ارزیابی می‌شود و سپس جمع‌بندی این گزارش‌ها در اختیار معاون اول رئیس جمهوری قرار داده می‌شود.

وی با تاکید بر نظارت کیفی بر اجرای طرح‌های روستایی، افزود: از آنجاکه اعتبارات عمرانی محدود است و امکان اجرای دوباره طرح‌های روستایی وجود ندارد از همین رو انتظار می‌رود نظارت بر روند کیفی طرح‌ها در اولویت قرار گیرد.

در ادامه این نشست، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری درخصوص وضعیت پروژه های روستایی استان به لحاظ منابع و تخصیص اعتبار، گفت: بزرگترین عامل رکود طرحهای عمرانی کمبود منابع اعتباری بوده و درسال جاری ۹۰۰ میلیارد تومان برای ۱۵۱۳ پروژه نیمه تمام استان اختصاص یافته و برای تکمیل آنها به ۵هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

مهندس محمودیان مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه با بیان تشکیل گروه در فضای مجازی از ارائه شیوه نامه نظارتی به اعضای شبکه خبرداد و همکاری مناسب دهیاران با دستگاههای اجرایی و انتقال اطلاعات با سرعت و کمترین هزینه به بالاترین مقامات کشوری را از ویژگی های این شبکه نظارتی دانست.

در ادامه، مدیران دستگاههای اجرایی با بیان نظرات خود، بر پرهیز از فعالیت های موازی و ایجاد جایگاه مناسب برای این شبکه نظارت عمرانی در نظام اداری و اجرایی این استان تاکید کردند.

"فعالیت شبکه نظارت روستایی در کشور از سال ۹۶ شروع شده است و به دنبال آن با توسعه فعالیت‌های نظارتی در استان‌ها، شبکه استانی نظارت روستایی نیز در تمامی استانهای کشور فعال شده است.این شبکه با هدف نظارت بر اجرای تمامی طرح‌های که از سوی دولت،نهادهای عمومی، بنیادهای خیریه و سایر نهادهای عمومی و خصوصی در روستاها درحال اجراست،تشکیل شده است"

عکسهای مرتبط
نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir