اخبار استان ها


ثمره توزیع تسهیلات اشتغال روستایی در کشور؛ورود بنیاد علوی برای آبادانی مانه‌ و سملقان استان خراسان شمالی
توانمندسازی و رونق اقتصادی در شهرستان مانه‌ و سملقان خراسان شمالی، به بنیاد علوی سپرده شده است تا با اقدامات این بنیاد، غبار محرومیت از چهره شهرها و روستاهای این خطه از کشور زدوده شود.


شهرستان مانه و سملقان پس از شهرستان‌های قلعه گنج در استان کرمان، لنده در کهگیلویه و بویراحمد و چالداران در آذربایجان غربی، چهارمین شهرستانی است که عرصه حضور فعالیت های بنیاد علوی شده است.

بنیاد علوی تلاش دارد تا با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی‌های منطقه، طرح های اشتغال زا در مانه و سملقان اجرا کند و مردم با دستیابی به اشتغال پایدار و معیشت مناسب، توانمند شوند.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان در این باره گفت: برای تحقق اهداف در زمینه محرومیت زدایی از این شهرستان،  در گام نخست، یک مشاور مطالعاتی و یک مشاور توانمندسازی گرفته شد و مشاور مطالعاتی، کارهای مطالعات را در دست اجرا دارد.

مسعود امینی اظهار داشت: در این کار مطالعاتی، نیازهای منطقه، نقاط قوت و ضعف، جمعیت، وضعیت زیست محیطی، اجتماعی، معیشت و امنیت شهرستان بررسی شده و بر اساس آن، نسخه درمان برای آبادانی و پیشرفت ارائه شده است و در اختیار مشاور توانمندسازی قرار می گیرد.

وی افزود: تلاش داریم تا شغل پایدار و معیشت مناسب برای اهالی ایجاد شود و در این راستا ۴۰ روستا در بخش سملقان و بخش مرکزی این شهرستان زیر پوشش طرح های توانمندسازی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه های توانمندسازی در گام های بعدی به بخش مانه این شهرستان هم تعمیم می یابد افزود: قرارداد با مشاور توانمندسازی منعقد شده است و کار توانمند سازی در این دو بخش، ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

امینی با بیان اینکه در این ۴۰ روستا، ۳۸ هزار و ۷۲۳  نفر در قالب ۱۱ هزار و ۹۵۷ خانوار زیر پوشش قرار دارند گفت: برای اجرای طرح های توانمندسازی، ۵۴۷ گروه آبادانی و پیشرفت تشکیل شده است و هر گروه در ۱۰ تا ۱۳ نفر، سازماندهی شده اند، اهالی این ۴۰ روستا نسبت به تشکیل ۴۰ صندوق آبادانی و پیشرفت اقدام کرده اند و این صندوق ها تاکنون ۶ هزار و ۴۲۱ نفر عضو جذب کرده است.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان افزود: اکنون هیات مدیره و هیات امنای صندوق های توانمندسازی مشخص شده و هر فرد، ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار رالم، آورده به این صندوق واریز کرده و از ابتدای امسال، هشت میلیارد و۳۲۰ میلیون ریال سرمایه در این صندوق ها جمع آوری شده است.

وی گفت: افراد می توانند معادل ۱۰ برابر سرمایه خود، از این صندوق وام دریافت کنند که این وام ها صرف اجرای طرح های اشتغال زا در روستاها می شود و این طرح ها، توسط مشاوران توان افزایی، و براساس ظرفیت و پتانسیل روستاها تدوین شده است.

امینی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات به ۲۳۶ طرح در کارگروه اشتغال شهرستان مانه و سملقان به میزان ۴۸۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال مصوب شده است.

وی افزود: تاکنون پرداخت ۱۰ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال از تسهیلات برای ایجاد ۲۲ شغل منجر به انعقاد قرارداد با بانک سینا شده است.

وی با اشاره به اینکه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ۵ درصد از سود این تسهیلات را تقبل کرده و بنیاد علوی هم متعهد شده است که ۵ درصد دیگر از این وام را بپردازد گفت: بر این اساس، متقاضی تنها ۸ درصد سود این تسهیلات را پرداخت می کند.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان افزود: بر اساس تفاهم نامه میان بنیادعلوی، بانک سینا، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و استانداری، سهم شهرستان مانه و سملقان از تسهیلات توان افزایی، ۱۵۰ میلیارد ریال است که از این میزان، تاکنون حدود ۴۰ میلیارد ریال جذب شده و مابقی، مانده است.  

وی در باره سایر اقدامات انجام شده برای رفع محرومیت در شهرستان مانه و سملقان گفت: تعمیر و تجهیز مدارس و مساجد در دو مرحله انجام شده است که در مرحله نخست ۱۰ مدرسه و هفت مسجد زیر پوشش قرار گرفت و برای مدارس یک میلیارد و ۵۰ میلیون ریال و برای هفت مسجد هم ۸۲۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شد.

به گفته امینی،  در مرحله دوم هم، ۱۰ مدرسه با ۸۰۰ میلیون ریاله و ۹ مسجد با ۸۱۰ میلیون ریال  اعتبار زیر پوشش قرار گرفت و در مجموع برای ۲۰ مدرسه و ۱۶ مسجد سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: طرح های  آبادانی و پیشرفت تا زمانی که مردم مانه و سملقان خروجی را احساس کنند، در منطقه ادامه دارد و آنچه بنیاد، در رسالت خود برای آبادانی، پیشرفت، توانمندسازی و اقتصاد مقاومتی تعریف شده، ادامه می یابد.

وی گفت: امسال قرار است یکهزار و ۳۰۰ نقر شغل مستقیم توسط بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان ایجاد شود که این میزان شغل با اجرای طرح های اشتغال زا و با کمک تسهیلات صندوق های طرح آبادانی و پیشرفت و نیز تسهیلات بانک سینا به صنایع محقق می شود.

امینی با بیان اینکه باید مردم خروج از محرومیت، رونق اشتغال و معیشت پایدار را لمس کنند تصریح کرد: بنیاد علوی در کنار فعالیت های توان افزایی، شناسایی افراد توانمند را هم در برنامه دارد و به این افراد کمک می کند تا با استفاده از تسهیلات بانک سینا، برای رونق تولید و توسعه اشتغال گام بردارد و در این زمینه،  تلاش داریم تا به دانش آموختگان دانشگاهی، کمک کنیم تا با ایجاد و راه اندازی شرکت های تعاونی، نسبت به تولید و اشتغال مشغول شوند.

وی اظهار داشت: شرکت های تعاونی در قالب فعالیت های مختلف از جمله کشت و توسعه گیاهان دارویی، کشاورزی، دامپروری، توسعه باغ، پرورش ماکیان و مرغ در روستاها می توانند سبب رونق اقتصاد باشند در این زمینه، رایزنی ها برای دریافت زمین مورد نیاز، با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان انجام می شود و زمین در اختیار قرار می گیرد.

مجری طرح ملی آبادنی و پیشرفت بنیاد علوی در شهرستان مانه و سملقان،  شناسایی افراد مستعد و حمایت از آنان را از دیگر رسالت های بنیاد علوی عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال، فردی در یکی از روستاهای مانه و سملقان، خود نسبت به تولید دستگاه جوجه کشی اقدام کرد و محصولات خود را به کشورهای عراق، ترکیه و افغانستان صادر می کند، ما برای حمایت از این فرد، تلاش داریم تا تسهیلات مورد نیاز برای توسعه طرح، در کارگروه اشتغال مصوب شود و بانک سینا اعتبار را پرداخت کند.

شهرستان ۱۱۰ هزار نفری مانه و سملقان واقع در غرب خراسان شمالی ۶ دهستان دارد که در مرحله نخست، طرح تسهیل گری در چهار دهستان بخش مرکزی و سملقان، حومه، جیرانسو، قاضی و آلمه اجرا می شود. 

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir