اخبار استان ها


تسهیلات مشاغل روستایی نرخ بیکاری چهارمحال و بختیاری را کاهش داد
استاندار چهارمحال و بختیاری تاثیر تسهیلات مشاغل پایدار روستایی و عشایری را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این تسهیلات در حدود ۶ درصد نرخ بیکاری روستاهای استان را کاهش داد.


اقبال عباسی روز چهارشنبه در کارگروه تخصصی اشتغال این استان که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: روستاها کانون توسعه اقتصاد مقاومتی به شمار می روند و چنانچه بتوان از تسهیلات این حوزه بخوبی بهره گیری کرد، می توان گام های موثری در این حوزه برداشت.
وی با اشاره به نرخ بالای بیکاری در این استان طی سال های گذشته تصریح کرد: این موضوع سبب شده تا تسهیلات ارزان قیمت بیشتری به استان تخصیص داده شود و این تدبیر در استان موثر واقع شد و هم اینک موقعیت بهتری در کاهش نرخ بیکاری داریم.
عباسی به مشکلات فراروی اعطای تسهیلات مشاغل روستایی، عشایری، تصریح کرد: وثیقه بانکی، نبود آشنایی و اطلاعات کافی نسبت به طرح و برخورداری از تسهیلات و کم توجهی به مقوله آموزش از چالش های این حوزه به شمار می رود.
استاندار چهارمحال و بختیاری، زنجیره ای کردن ضمانت ها را از راهکارهای رفع مشکل وثیقه در مناطق روستایی پیشنهاد داد.
عباسی همچنین با اشاره به برخی ناهماهنگی های موجود بین دستگاه های مرتبط با طرح مشاغل روستایی و عشایری اظهار داشت: چنانچه مصوبات هیات دولت ملاک عمل همه دستگاه ها قرار گیرد و از صدور بخشنامه و دستورالعمل های بین بخشی پرهیز شود این مشکل برطرف می شود.

وی همچنین افزایش اختیارات استانی در حوزه اعطای تسهیلات اشتغالزایی را خواستار شد و گفت: چنانچه این تفویض اختیار انجام گیرد و استانها متناسب با ظرفیت های نسبی خود برنامه ریزی کنند اثرگذاری این طرح بیش از پیش می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست گزارشی از عملکرد این استان در حوزه جذب اعتبارات مشاغل پایدار روستایی و عشایری ارائه داد و گفت: ۴ هزار و ۶۶۳ میلیارد ریال اعتبار اشتغال پایدار روستایی و عشایری به این استان تخصیص داده شده است که در حدود ۷۰ درصد این اعتبار تاکنون جذب شده است.

حفیظ الله فاضلی ادامه داد: در قالب این طرح تاکنون ۸ هزار و ۱۳ طرح در سامانه کارا ثبت شده که از این تعداد ۶ هزار و ۴۵۱ طرح در کمیته های فنی بررسی و ارزیابی شد و در نهایت ۳ هزار و ۲۵۷ طرح در سیستم بانکی استان تصویب شده است.

وی تصریح کرد: از مجموع ۳ هزار و ۲۵۷ طرح مصوب در بانک ها، ۳ هزار و ۱۵۱ طرح با اعتباری بالغ بر ۳ هزار و ۱۵۱ میلیارد ریال عقد قرار شده است.

فاضلی همچنین مجموع اعتبار تخصیص به این استان در قالب طرح مشاغل خانگی را در حدود ۱۶۵ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان ۹۴ درصد آن معادل ۱۵۵ میلیارد ریال جذب شده است.

نتایج منتشر شده طرح آمارگیری نیروی کار سال ۱۳۹۷ کشور در مقایسه با بازار کار ایران و چهارمحال و بختیاری نشان می دهد نرخ بیکاری این استان از ۲۰.۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۷.۴ درصد در سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است.

همچنین تازه ترین نرخ بیکاری مناطق روستایی چهارمحال و بختیاری بنا بر گزارش های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حدود ۱۳ درصد اعلام شده است.

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir