اخبار استان ها


صادرات بیش از ۲۵۰ هزار دلاری محصولات صنایع‌دستی لرستان
قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی لرستان از صادرات بیش از 250 هزار دلاری محصولات صنایع‌دستی این استان خبر داد.


سید امین قاسمی گفت: این میزان صادرات سال گذشته به‌صورت چمدانی به کشورهای مختلف انجام شده است. همچنین در این مدت صادرات بیش از ۲۵ هزار دلار با همکاری اداره پست استان به کشورهای اروپایی و شرق را شاهد بودیم.
وی با اشاره به اینکه عمده این صادرات در رشته‌های البسه محلی، گلیم، ماشته، حرمی و ورشو بوده اظهار داشت: تهیه کتابچه سه زبانه صادراتی صنایع‌دستی و بروشور خوشه بافت استان و همچنین ۱۵۰ عکس صنعتی صنایع‌دستی استان از دیگر فعالیت‌های ترویج این اداره کل بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان اینکه در بحث توسعه و ترویج صنایع‌دستی ۱۲ دوره آموزشی در ۱۱ شهرستان به تعداد ۳۶۰ نفر برگزار شده اضافه کرد: سال گذشته در بحث برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت صنایع‌دستی هم 22 دوره آموزشی در ۱۱ شهرستان با ثبت‌نام بیش از ۲۲۰۰ هنرجو در ۱۵ رشته آموزشی انجام شده است.
قاسمی به مستندنگاری دو رشته گیوه‌بافی سنتی و ریسمان‌بافی سنتی اشاره کرد و گفت: فیلم آموزش گلیم‌بافی و ورشو سازی و فیلم مستند پیشکسوتان صنایع‌دستی نیز ساخته شد و در بحث اپلیکیشن های تلفن همراه نیز سه اپلیکیشن آموزش گلیم‌بافی و معرفی صنایع‌دستی استان و اپلیکیشن بازدید مجازی از کارگاه‌های صنایع‌دستی راه‌اندازی شد.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در استانداردسازی کارگاه‌های صنایع‌دستی نیز اظهار داشت: از تعداد ۱۵۰ کارگاه صنایع‌دستی استان بازدید و کلیه کاربرگ های آن‌ها تکمیل و ارسال شده است.
قاسمی در ادامه به افزایش 45 درصدی مجوزهای چهارگانه صنایع‌دستی سال 97 نسبت به سال 96 خبر داد و افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته بازارچه صنایع‌دستی در شهرهای خرم‌آباد، الیگودرز، دورود و بروجرد با همکاری بخش خصوصی و هنرمندان صنایع‌دستی دایر شد.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری لرستان به رشد 49 درصدی فروش و 41 درصد تعداد غرفه در نمایشگاه‌های سراسری و منطقه‌ای در سال 97 اشاره کرد و گفت: جشنواره‌های صنایع‌دستی و سوغات، جشنواره اقوام لرزیان، جشنواره شب یلدا، جشنواره بسیج مهندسین، جشنواره اقوام زاگرس نشین و جشنواره دانشگاه‌های علمی، کاربردی ازجمله برنامه‌هایی است که با همکاری این اداره کل در سال 97 انجام شد.
این مسئول بیان کرد: در بخش تسهیلات مشاغل خانگی، تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی، کمک‌های مناطق محروم و صندوق کارآفرینی امید نیز مبلغ ۷۰ میلیارد ریال به ۱۲۰۰ نفر پرداخت گردیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری لرستان همچنین برگزاری دو مورد تور آموزشی آشنایی ذینفعان خوشه بافت استان لرستان در استان‌های قم و فارس و برگزاری کلاس‌های ویژه صادراتی و برندسازی را از دیگر فعالیت‌های این اداره کل در سال 97 برشمرد.
 

 
نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir