اخبار استان ها


مدیرکل امور روستایی استانداری سمنان:صدور سند توسعه 78 روستای استان تا پایان سالجاری
راضیه شهاب در گفتگو با روزنامه پیام عنوان کرد: مهمترین مشکلات روستا در حال حاضر نگاه یک‌جانبه‌گرایانه به توسعه زیرساختی و نبود نگاه صحیح به روستا به عنوان مرکز تولید می باشد.


راضیه شهاب مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان حدود 5 ماهی است که در این سمت حضور یافته و توانسته بیش از گذشته این دفتر را فعال‌تر نماید. شهاب پیش از این که در تیرماه 97 به این سمت منصوب شود حدود 19 سال سابقه کار در سمت‌های مختلف مدیریتی از جمله مشاور استاندار در امور شهرداری‌ها، مشاور استاندار در امور فنی، مدیرکل دفتر فنی استانداری سمنان، سرپرست ستاد حوادث و سوانح استانداری سمنان،معاون شهرسازی شهرداری سمنان، کارشناس شهرسازی و کارشناس فنی شهرداری سمنان را در رزومه خود داشته است. وی در گفتگو با روزنامه پیام استان سمنان از عملکرد 5 ماهه خود دفاع می‌کند.

در ادامه گفتگوی ما را با مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمران در مقطع لیسانس از دانشگاه سمنان و در مقطع فوق‌لیسانس در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری از دانشگاه آزاد سمنان نیز هست، می‌خوانید.

به عنوان سئوال نخست بفرمایید چند درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند؟

بر اساس آمار سرشماری سال 95، از رقم 702360 نفر جمعیت کل استان سمنان، رقم 141858 نفر جمعیت روستایی می‌باشند که حدود 20 درصد جمعیت کل استان را تشکیل می‌دهند.

چند روستا در استان دارای شورا و دهیاری است؟

تعداد 308 روستا دارای شورا و 257 روستا دارای دهیاری می‌باشند.

برنامه‌های شما برای آموزش دهیاران جهت آشنایی آنان با قوانین و مقررات دهیاری‌ها چیست؟

از ابتدای سال 97 تاکنون چهار دوره آموزشی 8 ساعته برای دهیاران و دو دوره آموزشی8 ساعته برای اعضای شوراهای روستا برگزار شده است و در حال حاضر دوره آموزشی 8 ساعته بودجه‌بندی و بودجه‌ریزی روستایی برای 220 نفراز دهیاران و دوره آموزشی 8 ساعته آشنایی با وظایف، تشکیلات و جایگاه قانونی دهیاری‌ها در حال برگزاری می‌باشد. قوانین مالی و معاملاتی دهیاری‌ها و قانون محاسبات، مدیریت بحران در روستاها، قوانین و مقررات ساخت و ساز و امور اراضی در روستا، گردشگری روستایی و حفاظت از میراث فرهنگی، حقوق و قوانین روستایی (به صورت مکاتبه‌ای) مهمترین عناوین آموزشی برگزار شده می‌باشد. همچنین از ابتدای سال 97 تاکنون دو سفر آموزشی برای 40 نفر از دهیاران و اعضای شوراهای روستا به استان‌های یزد و گلستان صورت گرفته است.

در حال حاضر بیشترین مشکلاتی که روستاهای استان با آن مواجه هستند، چیست؟

مهمترین مشکلات روستا در حال حاضر نگاه یک‌جانبه‌گرایانه به توسعه زیرساختی و نبود نگاه صحیح به روستا به عنوان مرکز تولید می باشد.

در بحث اشتغال: نبود زمینه مناسب برای اشتغال روستایی که موجب مهاجرت جوانان می‌شود و همچنین نبود تسهیلات و پشتیبانی مناسب جهت کسب و کار روستایی.

در بحث گردشگری: عدم وجود زیر‌ساخت در برخی روستاها با جاذبه گردشگری، به نحوی که در فصولی که شاهد حضور جمعیت قابل ملاحظه گردشگر در سطح روستاها می‌باشیم عدم وجود زیرساخت‌های مناسب و کافی از جمله آب شرب، آذوقه، برق، راه، اقامتگاه، درمان و غیره ایجاد مشکلاتی را برای روستا می‌نماید و نیز عدم وجود اماکن تفریحی، فرهنگی و امکانات رفاهی (بوستان روستایی، کتابخانه، وسیله نقلیه عمومی و غیره.)

در بحث زیرساخت‌ها: کمبود آب شرب و افت شدید منابع آبی در اثر کاهش نزولات جوی در سال‌های اخیر، فرسودگی شبکه آب‌رسانی روستایی استان، عدم وجود جایگاه و منابع مطمئن ذخیره آب و کمبود آب کشاورزی (در اکثر روستاهای استان در فصول گرم سال که موجب از بین رفتن محصولات و خسارات مالی به روستاییان می‌شود)، همچنین به دلیل عدم تخصیص اعتبار بسیاری از پروژه‌های راه و ترابری به صورت نیمه‌تمام باقی مانده و این امر مشکلاتی را به وجود آورده است، نبود وسیله نقلیه عمومی جهت ایاب و ذهاب در روستاهای دورافتاده و عدم وجود زیرساخت به منظور گاز‌رسانی به برخی از روستاهای سردسیر و صعب‌العبور.

در بحث بهداشتی و درمانی نیز می‌توان به کمبود پزشک و امکانات درمانی در روستاهای دورافتاده و سایر مشکلات اشاره کرد.

مهمترین سیاست‌های دولت برای پیشبرد اهداف و توسعه روستاها چیست؟

بر اساس ماده یک قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده است تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با تصویب هیأت امنای صندوق، معادل ریالی یک میلیارد و 500 میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض‌الحسنه نزد بانک‌های کشاورزی، پست بانک و توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری شود. آیین‌نامه اجرایی این قانون توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در چهارچوب قوانین تهیه شده و به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی در روستاها چه اقداماتی پیش‌بینی و انجام شده است؟

در راستای توسعه اشتغال روستایی، براساس تفاهم‌نامه منعقده مابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، بنیاد علوی، بانک سینا،(تفاهم‌نامه بانک سینا) معادل 650 میلیارد ریال(400 میلیارد ریال سال96 و 250 میلیارد ریال سال 97) و در قالب تفاهم‌نامه منعقده مابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و بنیاد برکت، بانک پارسیان ( تفاهم‌نامه بانک پارسیان) 100 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به طرح‌های اشتغال‌زایی واقع در مناطق روستایی اختصاص یافته است که دفتر امور روستایی و شوراها نسبت به بررسی و تصویب طرح‌های پیشنهادی از طریق کمیته اجرایی و اعلام به بانک اقدام نموده است.

آیا سند توسعه روستایی در استان تدوین شده است و چه برنامه‌هایی در این سند پیش‌بینی شده است؟

تهیه اسناد توسعه روستایی به دبیری سازمان مدیریت در قالب کارگروه آمایش و در راستای ماده 27 قانون برنامه ششم توسعه در حال پیگیری است که در سال 96 برای 41 روستای استان سند توسعه تهیه شده و در سال 97 برای 78 روستای دیگر در دست اقدام می‌باشد.

برای توسعه گردشگری روستاها چه برنامه‌هایی اجرا و یا در حال انجام است؟

ارائه تسهیلات به دهیاری‌ها در جهت توسعه گردشگری و اجرای طرح‌های گردشگری در روستاها از برنامه‌های اجراشده با هدف توسعه گردشگری می‌باشد.

مدیریت بحران در روستاها موضوعی است که باید به آن توجه جدی شود. در استان در این خصوص چه برنامه‌ریزی شده است؟

در حال حاضر دفتر امور روستایی و شوراها به منظور تعیین اولویت روستاها از نظر مبارزه با خطرات ناشی از حوادث غیر مترقبه برای تخصیص اعتبارات لازم با اداره کل مدیریت بحران استان همکاری دارد و از سوی دیگر دهیاران به عنوان مدیران بحران روستاها شناخته می‌شوند، به عنوان مثال مدیریت و بهره‌برداری از پایگاه آتش‌نشانی روستایی بر اساس بندهای 30 و 39 ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری‌ها (مصوب 1380 هیئت وزیران) توسط دهیاری انجام می‌شود. همچنین پایگاه آتش‌نشانی روستایی با مدیریت دهیار می‌توانند با اتخاذ شیوه‌های گوناگون و لحاظ راهکارهای مناسب جهت جذب نیروی داوطلب آتش‌نشانی اقدام نمایند.

به نظر شما در حال حاضر چه آسیب‌هایی بیشتر بانوان استان سمنان را تهدید می‌کند؟

مجموعه‌ای از آسیب‌های اجتماعی زنان را تهدید می‌کند و در همه جوامع قربانیان اصلی آسیب‌ها زنان و کودکان هستند. در حال حاضر افزایش زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست، افزایش طلاق، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی (که از آن با عنوان زنانه شدن فقر یاد می‌کنند)، همسرآزاری و خشونت علیه زنان، باورهای فرهنگی غلط و نادیده گرفتن توانمندی‌های زنان مهمترین آسیب‌هایی است که بانوان استان را تهدید می‌کند.

با توجه به چالش‌های مهم در حوزه زنان از جمله آسیب‌های اجتماعی، اشتغال و حضور زنان در عرصه مدیریتی به نظر شما کدام بحث اولویت این حوزه است و باید دنبال شود؟

با توجه به چالش‌هایی که در حوزه زنان وجود دارد بحث اشتغال زنان را می‌توان در اولویت قرار داد. از آنجا که بیکاری منشأ بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است و با عنایت به اینکه در حال حاضر افزایش تحصیلات زنان را شاهد هستیم، فراهم نمودن فرصت‌های شغلی مناسب برای بانوان از مهمترین مسائلی است که برای پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی باید دنبال شود.

مهمترین سیاست‌گذاری‌هایی که می‌توان در شرایط کنونی برای ارتقاء وضعیت زنان استان به ویژه در بعد اقتصادی به کار گرفت چیست؟

افزایش مشارکت اقتصادی زنان، توانمند افزایی زنان سرپرست خانوار، برابری جنسیتی به ویژه در بعد اقتصادی و برخورداری یکسان از فرصت‌های اقتصادی، ارزش نهادن به مشاغل خانگی، حمایت از صندوق‌های اعتباری خرد زنان روستایی و غیره مهمترین سیاست‌گذاری‌هایی است که می‌توان برای ارتقاء وضعیت زنان استان به کار گرفت.

نظرتان درباره زنان استان سمنان در عرصه اشتغال و اقتصاد چیست؟ حضور آن‌ها را در جامعه چطور ارزیابی می‌کنید؟

در بحث کارآفرینی و در راستای اقتصاد مقاومتی زنان استان بیش از پیش در صحنه حضور پیدا کرده و ایفای نقش می‌کنند. افزایش سطح تحصیلات زنان استان فرصت مناسبی را برای ورود زنان به عرصه اشتغال و اقتصاد فراهم کرده و افزایش خودباوری در زنان به پررنگ شدن نقش زنان در جامعه کمک خواهد کرد.

با توجه به اینکه بحث ورود زنان در عرصه مدیریتی مورد توجه است فکر می‌کنید چه موانعی پیش روی حضور زنان در این بخش است؟

مجموعه‌ای از موانع فردی، سازمانی و اجتماعی پیش روی حضور زنان در عرصه مدیریتی وجود دارد. با توجه به اینکه زنان توانسته‌اند توانمندی‌های خود را در زمینه‌های مختلف به اثبات برسانند فرهنگ سازمانی باید به سمتی هدایت شود که در انتخاب مدیران، شایستگی و توانمندی افراد بیش از جنسیت مورد توجه قرار می‌گیرد که البته برای نیل به این هدف گام‌های موثری برداشته شده است.

چه راهکارهایی برای بهبود و ارتقاء شاخص سلامت زنان در استان به ویژه زنان روستایی انجام شده است؟

برای ارتقاء شاخص سلامت زنان آموزش، آگاهی و خودمراقبتی مهمترین مسئله است. علاوه بر این از تاثیر رسانه‌های جمعی، اهمیت تحرک جسمانی مناسب و ورزش برای بانوان نباید غافل بود. در روستاها در راستای ارتقاء سلامت و بهداشت در قالب تفاهم‌نامه‌های منعقد میان استانداری و علوم پزشکی برای ساخت خانه‌های بهداشت اقدام شده است که نقش موثری در ارتقاء سلامت زنان روستایی دارد.

به طور کلی جایگاه بانوان سمنان را نسبت به سایر استان‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه درصد بالایی از بانوان استان از آگاهی، دانش و سطح تحصیلات بالایی برخوردار هستند و موقعیت بهتری نسبت به زنان بسیاری از استان‌ها دارند. مشارکت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان در استان بالا است و در پست‌های مدیریتی نیز زنان توانسته‌اند، ورود پیدا کرده و نقش موثری داشته باشند.

مهمترین گلایه زنان کارآفرین را می‌دانید؟

یکی از مهمترین موانع پیش روی زنان کارآفرین محدودیت سرمایه است و عدم حمایت از محصولات و تولیدات بانوان کارآفرین موجب دلسردی بانوان می‌شود. بانوان کارآفرین بازاری برای عرضه تولیدات خود نمی‌یابند و در رقابت با محصولات و تولیدات غیر‌ایرانی شکست می‌خورند. از سوی دیگر بانوان کارآفرین در برندسازی محصولات و تولیدات خود درگیر فرآیند پیچیده‌ای می‌شوند که مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی برای بانوان خواهد بود و در نهایت در بحث برندسازی نیز راه به جایی نخواهند برد.

چطور می‌توان فضای کسب و کار را به سمت کارآفرینی هدایت کرد؟

حمایت از کارآفرینان، حمایت از تولیدات و کالای ایرانی، حمایت از مشاغل خانگی، تخصیص وام‌های خوداشتغالی و غیره موجب تشویق کارآفرینی و هدایت به سمت کارآفرینی می‌شود.

نظرتان در خصوص روزنامه پیام استان سمنان؟

روزنامه پیام یکی از بهترین روزنامه‌های استان است که اخبار و اطلاعات مربوط به استان را به روز و جامع و کامل منعکس می کند. خودم مخاطب پر‌وپا قرص روزنامه پیام هستم و همواره اخبار استان را از این روزنامه دنبال می‌کنم. جا دارد از مدیر مسول محترم جناب آقای کواکبیان و تمامی همکاران زحمتکش این روزنامه تشکر کنم.

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir