اخبار استان ها


اقدامات دولت در محرومیت‌زدایی از روستاهای مازندران
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت: اقدامات دولت محرومیت‌زدایی از روستاهای سراسر استان در قالب پروژه‌های مختلف عمرانی از قبیل ساخت مسکن محرومین، بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی، آسفالت راه‌های روستایی، دیواره سازی حاشیه رودخانه‌ها و کانال کشی جوی‌ها است.


مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با اشاره به برنامه‌های اجرایی که در دولت تدبیر و امید برای توسعه اشتغال و سرمایه گذاری و زیرساخت های روستایی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: از مهمترین اقدامات دولت محرومیت‌زدایی از روستاهای سراسر استان در قالب پروژه‌های مختلف عمرانی از قبیل ساخت مسکن محرومین، بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی، آسفالت راه‌های روستایی، دیواره سازی حاشیه رودخانه‌ها و کانال کشی جوی‌ها است.

وی افزود: در بخش امور اشتغالزایی در حوزه‌های صنایع تبدیلی، صنایع دستی و غذایی، پرورش مرغ و دامداران سبک و سنگین، پرورش ماهی، تولید ترشی و مربا، قالیبافی، احداث مخزن آب، لوله کشی آب شرب بهداشتی و گازرسانی نیز برنامه‌های جامعی در دست است که از اولویت‌های استانداری است.

اصغریان رستمی تصریح کرد: ما با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک با پست بانک ایران در زمینه حمایت از طرح‌های درآمدزایی دهیاری‌ها و پرداخت ارزان قیمت به طرح‌های درآمدزا و همراه با ۳ طرح از سوی دهیاری‌های استان به سازمان همیاری شهرداری‌های استان انعکاس و در شرف انجام است.

وی افزود: پیگیری تفاهم‌نامه چند جانبه با صندوق کارآفرین امید، انعقاد تفاهم‌نامه با جهاد کشاورزی جهت توسعه روستاها با عنوان هزار طرح و هزار روستا، که در این راستا در یکهزار و ۲۰۰ روستا سند همکاری  امضا شده که در حال اقدام است.

این مسئول گفت: جذب تسهیلات موضوع تفاهم‌نامه معاونت روستایی و مناطق محروم کشور، بنیاد علوی و بانک سینا برای مناطق روستایی و نواحی صنعتی استان ۷۰۰ میلیارد ریال تعداد طرح های مصوب ۲۰۹ طرح  با اشتغالزایی ۴۰۰ نفر در حال انجام است.
این مقام مسئول استانی گفت: جذب تسهیلات برای متقاضیان پرورش ماهیان خاویاری، کل سهم استان ۱۰۰ میلیارد ریال به تعداد ۱۹ طرح به مبلغ ۲۱۰ میلیارد ریال که مبلغ ۷۷ هزار ۶۶۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی با ایجاد ۵۱ شغل در حال انجام است.

وی ادامه داد: در راستا جذب تسهیلات موضوع تفاهم‌نامه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و پست بانک برای مناطق محروم روستایی، کل سهم استان، ۳۴,۵ میلیارد ریال تعداد طرح‌های مصوب ۷۱ طرح به ارزش ۶۰.۵۲ میلیارد ریال که مبلغ تسهیلات پرداختی ۳۴.۵ میلیارد ریال با اشتغال ۵۲  نفرنیز اقدام شد.

اصغریان روستایی عنوان کرد: درباره ایجاد تفاهم‌نامه با جهاد کشاورزی هم در جهت توسعه روستایی کل سهم استان ۴۵,۹ میلیارد ریال با تعداد ۱۰ طرح به ارزش ۴۵.۹ میلیارد ریال بوده که مبلغ ۴۵.۹ میلیارد جهت حفظ اشتغال و سرمایه در گردش توزیع شده است.

اصغریان رستمی درباره جذب تسهیلات، موضوع تفاهم نامه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: بنیاد برکت و بانک پارسیان برای مناطق محروم روستایی، کل سهم استان ۱۰۰ میلیارد ریال با تعداد ۱۵۶ طرح به ارزش ۲۹۹ میلیون ریال بوده که مبلغ ۱۴۴ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی با ایجاد ۴۵ شغل در حال انجام است.

وی ادامه داد: تعداد کل روستاهای استان ۲ هزار و ۸۰۶،  تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار ۲ هزار و  ۴۳۷ روستا، تعداد آبادی سرشماری شده  ۳ هزار و ۶۲۲، تعداد روستاهای الحاق به شهر تا سال ۱۳۹۷  ،۶۱ روستا،  جمعیت روستایی استان یک میلیون و ۳۸۶ و ۳۳۷ نفر و روستاهای دارای دهیاری ۲ هزار و ۲۹۱  است.

وی ادامه داد: روستای فاقد دهیاری ۵۱۵ روستا،  تعداد کل دهیاری تمام وقت ۷۰۶، دهیاری  پاره وقت یکهزار و ۳۵۶ د و بیش از ۷ هزار و ۷۰۷ شورا در روستاها در حال فعالیت هستند. 

اصغریان گفت: کل روستاهای بالای ۳۰ خانوار استان دارای دهیاری میباشد.که مطابق با این تعداد سرانه آماری  برنامه‌های اجرایی ما بسته خواهد شد./

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir