اخبار استان ها


300 فرصت شغلی در روستاهای شهرستان زرند
سرپرست دفتر امور روستایی و شوراها کرمان مهندس شریفی در نشست اقتصاد مقاومتی دهستان سیریز در خصوص روند توسعه اشتغالزایی ایجاد شده در روستاهای شهرستان زرند و دهستان سیریز بیان داشت: اقتصاد مقاومتی راهکاری بود که از سوی مقام معظم رهبری برای سرو سامان دادن به وضعیت اقتصادی ایران در سال های اخیر مطرح شده است که روستاها به عنوان یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی مطرح هستند.


 این نوع اقتصاد معمولاً در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده  قرارمی گیرد که با حمایت دولت محترم تدبیر و امید از اشتغالزایی در مناطق روستایی و تاکید استاندار کرمان جناب مهندس رزم حسینی در این راستا شاهد گام های بزرگی در روستاهای استان خواهیم بود . روستاها در گذشته محور اصلی تولید محصولات و صنایع دستی بوده اند که امروزه نقش آنها کم رنگ شده است . که انشالله در آینده نزدیک شاهد برگشتن روستاها به محور اصلی تولید خواهیم بود . ما در استان کرمان بدلیل کمبود منابع آبی باید بهره وری از آب را بالا ببریم در واقع تاکید استاندار محترم کرمان جناب آقای مهندس رزم حسینی صنعتی کردن جوامع روستایی و ایجاد صنایع خرد و کوچک  است زیرا منابع آبی ما محدود است و قادر به کشاورزی  مثل گذشته نخواهیم بود برای همین منظور  باید روستاها را به سمت صنعتی شدن سوق دهیم و از کالای تولید شده در روستاها حمایت کنیم که برای این منظور استاندار محترم کرمان صنایع بزرگ را به منظور سرمایه گذاری و حمایت از تولیدات روستایی وارد عرصه اشتغال در روستاها کرد که به عنوان معین شناخته میشوند . معین های اقتصادی نیاز های خودشان از جمله لباس کارکنان معادن، شرکت ها ، مدارس و همچنین صنایع دستی و سوغاتی ها را از تولید کنندگان روستایی تهیه می کنند.که در دهستان سیریز شرکت جهاد نصر به عنوان پشتیان و خریدار لباس های مرکز دوخت  سیریز جامه است که لباس های کارکنانش را از این خیاطی تهیه میکند.
همچنین وی در خصوص اشتغال ایجاد شده در روستاها و جذب نیرو های بومی در کارگاه ها و صنایع نزدیک به روستا بیان داشت: مرکزدوخت سیریز جامه واقع در دهستان سیریز  در کنار دوخت لباس کار کارکنان معادن و دانش آموزان  بخش گلیم بافی و پته دوزی را راه اندازی کرده است . که در این مرکز دوخت 80 نفر در خیاطی  و 60 نفر از بانوان در بخش گلیم بافی بصورت دو شیفت کاری مشغول فعالیت هستند. که در مجموع 140 نفر اشتغالزایی شده است.  همچنین در معدن کنستانتره فکور صنعت جلال اباد(کم عیار هماتیتی) واقع در حومه روستای جلال آباد  تاکنون 150 نفر اشتغال  از بومیان روستا  با اعتباری بالغ بر 142 میلیارد تومان  ایجاد شده است  که در این کارخانه  سیستم تصفیه مجدد اب با کم کردن مصرف آب تا 50 درصد مورد بهره برداری قرار گرفته است .همچنین یک خانه بوم گردی که از خانه های تاریخی روستای خیرآباد زرند می باشد مورد بهره برداری قرار گرفته است که در این خانه 11 نفر اشتغال از بومیان روستا خیراباد انجام شده است.
وی همچنین بیان داشت: با توجه به اهمیت اقتصاد در سطح  روستاها  در جلوگیری از مهاجرت، طرح های اشتغالزایی با تمام وجود از طرف استاندار محترم جناب مهندس رزم حسینی حمایت میشود  و در راستای همین امر  دفتر امور روستایی و شوراها سعی در کاهش مدت زمان پاسخگویی به طرح ها را نسبت به قبل دارد  و بنظر من جهاد امروز در زمینه اشتغال روستاییان همانند جهاد در جبهه هاست.  و در آینده نزدیک با راه اندازی صندوق های خرد روستایی،  شاهد تحقق صنایع خرد در سطح روستاها خواهیم بود.

 
عکسهای مرتبط
منبع:دفتر امور روستایی و شوراها کرمان
نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir