كوچك يا بزرگ كردن بخش :.اخبار استان ها


قدر دانی روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان مرکزی از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در حضور دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور
روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان مرکزی در پایان نشست مشترک اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، دهیاران و کارآفرینان استان مرکزی که با حضور دکتر رحمانی فضلی مقام عالی وزارت و استاندار مرکزی برگزار شد، با اهداء لوح سپاس از زحمات فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قدردانی کردند.


در نشست مشترک اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، دهیاران و کارآفرینان استان مرکزی که عصر پنج شنبه 23 دیماه سالجاری در استانداری برگزار شد، تعدادی از دهیاران ، کار آفرینان، شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهر و روستا به بیان مسایل و مشکلات خود پرداختند و پس از آن زمانی قمی استاندار مرکزی گزارش خلاصه وضعیت شهرداریهای استان را ارائه نمود و در بخشی از صحبتهای خود ابراز داشت: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۸۰ درصد از بودجه ای که به شهرداری های استان مرکزی تخصیص یافته، صرف هزینه های مربوط به امور عمرانی شده است.
وی گفت: بودجه شهرداری های استان مرکزی در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید در مجموع 34 هزار و 590 میلیارد ریال بوده است که در هر سال رشد 30 درصدی دارد.
استاندار مرکزی بیان کرد: 752 دهیار در این استان در حوزه مدیریت روستایی استان مرکزی نقش آفرینی دارند که از این تعداد 107 نفر زن هستند و زنان در مدیریت امور روستاها خوش درخشیده اند.
زمانی قمی افزود: روستاهای استان مرکزی ظرفیت بالقوه ای در جذب گردشگر و ایجاد اشتغال دارند و باید از این فرصت ها نهایت استفاه به عمل آید.
وی گفت: بیکاری از دغدغه های جدی جامعه کنونی است که در گره گشایی از این معضل باید در سطوح مختلف جامعه اقدامات اشتغالزا و ایجاد فرصت های کسب و کار مهیا شود و در این میان نقش روستاها و باروری ظرفیت های شغلی در مناطق روستایی اهمیت زیادی دارد.
در ادامه این نشست عبدالرضا رحمانی فضلی اظهار داشت: دهیاری ها پایگاه تصمیم سازی و راهبری مسائل روستایی است و اگر تاریخ ایران بررسی شود در هیچ زمانی حاکمیت مردم در سرنوشتشان و حضور در تصمیم سازی ها نظیر دوره کنونی وجود نداشته است.
وی بیان کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاران از سرمایه های بزرگ انقلاب اسلامی هستند که باید روز به روز بر باروری خدمات و اقدامات کارشناسی خود بیفرایند.
وزیر کشور اظهار کرد: هزینه ای که در خصوص نحوه مدیریت مردم بر امور جاری خود پرداخت می شود در مقابل منافعی که از این سو دریافت می شود، قابل مقایسه نیست.
رحمانی فضلی عنوان کرد: برخی افراد در جایگاه نقد و اعتراض به شوراهای شهر و روستا، به گونه ای مباحث را مطرح می کنند که وجود این نهادهای تصمیم ساز مردمی نقص و هزینه است و می کوشند با مسائل غیرواقع و نادیده گرفتن جایگاه حاکمیتی مردم این ظرفیت موثر را کمرنگ جلوه دهند و این در شرایطی است که مقوله شورا در موضوعات دینی نیز تاکید ویژه شده است.
وزیر کشور افزود: نخستین بار در کشور، در دولت تدبیر و امید کمیسیون کلان شهرها و شهرداری ها ایجاد شده است و این تنها مرجعی است که رئیس شورای عالی شوراهای کشور، شهردار و استاندار تهران به عنوان نماینده مدیریت شهری کشور در آن عضویت دارند.
وی عنوان کرد: مطالعه عمیقی توسط شوراها و شهرداری ها در وزارت کشور صورت گرفته است و قوانین زیادی باید بازنگری شود.
وی یادآور شد: یکی دیگر از قوانین مهم که از سال 77 تاکنون نیاز به بازنگری داشت، بحث دهیاری های است و می طلبد راهبردهای اجرایی و عملی در تقویت این نهاد دیده شود.
وزیر کشور اضافه کرد: مدیریت روستایی در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی داشته اما، هیچ وقت مدیریت یکپارچه و واحد در روستاها نبوده است که این خلاء با استقرار شوراهای اسلامی و دهیاری ها پر شد.
رحمانی فضلی بیان کرد: قانون دهیاری ها بازنگری شده و در کمیسیون کلان شهرها بررسی شده است.
وی گفت: تلاش شده است تا دهیاری ها حالت خودکفا داشته باشند و از بودجه عمومی، مالیات، ارزش افزوده و عوارض به آن ها کمک شود.
وزیر کشور اضافه کرد: لایحه درآمد پایدار شهرداری ها از دیگر موضوعاتی است که در قالب لایحه در دستور کار دولت است و این موضوع نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: هم اکنون شهرداری های کشور وابسته به درآمدهای ناشی از ساخت و سازها هستند و این وابستگی به حدی است که موجب شده بعضی اوقات اصول شهرسازی و قوانین حاکم بر فضای زیست شهری به نفع ایجاد درآمد مورد اجحاف قرار گیرد.
وی گفت: این اقدام مشکلات زیادی را برای کلان شهرها ایجاد کرده، تراکم فروشی یک امر رایج، مرسوم و مورد قبول شده که به هیچ عنوان قابل قبول نیست اما زمانی که این موضوع با شهرداری ها مطرح می شود ، نبود منبع درآمد را بیان می کنند.

وزیر کشور ادامه داد: درآمدهای پایداری برای مدیریت شهری دیده شده است به گونه ای که در یک بازه زمانی 10 ساله درآمدهای ناشی از تراکم فروشی باید به پنج تا 10 درصد برسد.
رحمانی فضلی اظهار کرد: کلیات این لایحه در دولت تصویب شده و امید است با ارسال به خانه ملت به قانون تبدیل شود.
در پایان نشست مشترک اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، دهیاران و کارآفرینان استان مرکزی ؛ وزیر کشور لوح تقدیری را که به امضای روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان مرکزی رسیده بود ، به فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی اعطا کرد.

بيشتر


پیوندها
نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر
leader.ir
president.ir
parliran.ir
dolat.ir
fvpresident.ir
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاون توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
 تهران - میدان پاستور - نهاد ریاست جمهوری 
   دورنگار : 66464205-021         پست الکترونیکی : 
roostanews@iripo.ir