كوچك يا بزرگ كردن بخش :.اخبار استان ها


اشتغال روستاییاختصاص 26میلیارد و 210 میلیون تومان برای اشتغال‌زایی در روستاهای استان همدان
مهندس عربی، مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان در گفت‌و گو با روزنامه همشهری: از نیازهای اصلی سکونت در هر محیطی وجود امکانات و تامین آرامش ساکنان است، روستائیان هم جدای از آن نیستند. طبق قوانین موجود در 3 سال گذشته بر مبنای تبصره 2 ماده 39 قانون بودجه کشور 180 میلیارد تومان اعتبار برای 877 روستا اختصاص یافته است.


مهندس عربی، مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان در گفت‌و گو با روزنامه همشهری در پاسخ به این سوال که برای تثبیت جمعیت در روستا و پیشگیری از مهاجرت روستائیان استان چه فعالیت‌های صورت گرفته است، گفت: از نیازهای اصلی سکونت در هر محیطی وجود امکانات و تامین آرامش ساکنان است، روستائیان هم جدای از آن نیستند. طبق قوانین موجود در 2 سال گذشته بر مبنای تبصره 2 ماده 39 قانون بودجه کشور 180 میلیارد تومان اعتبار برای 877 روستا اختصاص یافته است و این اعتبارات در جهت عمران و بهسازی روستایی و همچنین تحویل خودروهای جمع‌آوری پسماند به دهیاری‌ها هزینه شده است.
سید فریدون عربی افزود: توسعه پایدار روستا با تامین منابع مالی برای اشتغال پایدار امکان‌پذیر است. برای تحقق این هدف در روستاهای استان، با همکاری صندوق کار آفرینی امید و بانک سینا طرح‌های مشارکتی و غیر مشارکتی را برای روستاها تعریف شده است. بر این اساس 24 طرح غیر مشارکتی و 8 طرح مشارکتی در استان به بانک‌ها معرفی شده است.
 وی ادامه داد: این تعاونی‌ها به تعداد 25، 50 و 100 نفر تشکیل می شوند که هر تعاونی در یک حوزه از صنایع مرتبط روستایی فعالیت می‌کند و سقف تسهیلات برای طرح‌ها نامحدود است. سهمیه تعیین شده برای استان از محل این منابع 26 میلیارد و 210 میلیون تومان است که برای 483 نفر در روستاها اشتغال ایجاد می‌کند. تسهیلات 18 درصد سود دارد که 8 درصد آن بر عهده متقاضی است و مابقی از منابع بانک عامل و اعتبار معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری تامین می‌شود. این طرح‌ها شامل گاوداری، مرغداری، کشت زعفران، تولید فرش دستبافت، تریلی سازی، مونتاژ لوازم برقی، ساخت گلخانه، فراوری مواد لبنی، پرورش ماهی و ... است.
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان گفت: طرح سند توسعه روستایی و عشایری استان با مشارکت 22 دستگاه فعال در محیط روستا ماننند بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، شرکت‌های خدمات رسان، پست بانک، مخابرات و ... در حال پیگیری است.
منبع:دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری همدان
بيشتر


پیوندها
نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر
leader.ir
president.ir
parliran.ir
dolat.ir
fvpresident.ir
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاون توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
 تهران - میدان پاستور - نهاد ریاست جمهوری 
   دورنگار : 66464205-021         پست الکترونیکی : 
roostanews@iripo.ir