اخبار


دیدار دکتر امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم با هیات رئیسه انجمن علمی توسعه روستایی
صورتجلسه


در ابتدا ریاست محترم  انجمن علمی توسعه روستایی درخصوص نحوه شکل‌گیری، توان و ظرفیت علمی- اجرایی انجمن و حضور فعال انجمن در بزنگاه‌های تصمیم‌گیری در ارتباط با مراجع مسئول سیاستگذاری، برنامه‌های توسعه‌میان مدت ، قانونگذاری و اجرایی توضیحاتی ارائه نمودند و اعضای دیگر هیات رئیسه به دیدگاه‌های خود پرداختند.
همچنین مشارکت علمی و تعامل انجمن با مرکز پژوهشهای مجلس درخصوص طرح شورای عالی عشایر و توسعه روستایی، و برگزاری کنگره های علمی ملی در زمینه مباحث و تجارب توسعه روستایی  از جمله فعالیت‌های انجمن بوده است. علاوه براین اعضای انجمن  در زمان وقوع سیلاب ها و زلزله‌های اخیر در منطقه حضور داشته اند در حدی که پایش علمی و تحلیلی حضور نیروها اسباب بهره برداری صدا و سیما در انعکاس گزارش سیل شد. یکی از فرصت‌هایی که انجمن توانست از آن در تذکر و اهمیت مساله روستاهای کشور بهره برداری کند برنامه مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری بود.
 همچنین به عنوان نمونه تجربه تعامل انجمن با سایر نهادهای مدنی حضور در خراسان جنوبی و مناطق مرزی آن  ذکر کرد. از جمله فعالیت‌های انجمن در برنامه ریزی اشتغال توسعه روستایی در استان قزوین بود که حاصل مطالعات برنامه ریزی و پایش ایشان موجب شد انجمن برای گنجاندن بندی درخصوص اسناد توسعه اشتغال روستایی استانها در برنامه ششم توسعه با سازمان برنامه و بودجه تعامل مؤثری داشته باشد. درخواست انجمن که در ارتباط با آن گفتگوها و مکاتباتی نیز با مسئولان آن سازمان داشته است تقویت نظارت فرآیندی در برنامه های اشتغال روستایی و ارزیابی مستمر طرحها و اجرای آن است که معتقد است در این نظارت باید بر دیدگاه  آمایشی تاکید نمود.
با توجه به توان و ظرفیت علمی- اجرایی انجمن، زمینه‌های همکاری ذیل با معاونت توسعه روستایی و شورای عالی عشایری و توسعه روستایی  پیشنهاد می‌شود :
-    آمادگی برای همکاری در برنامه ریزی راهبردی
-    تقویت دبیرخانه شورا از طریق تشکیل اتاق فکر
-    مشارکت و همکاری در تدوین برنامه هفتم توسعه

در ادامه آقای مهندس معراجی معاون محترم برنامه ریزی و زیربنایی معاونت توسعه روستایی، به چندگانگی نظریه های توسعه و پیشینه و تنوع دیدگاه‌ها در  برنامه ریزی‌های انجام شده اشاره کردند که نتایج  قابل توجهی درتوسعه روستایی نداشته است. در نظریه و مدلهای توسعه توافقی دیده نمی شود و همچنان از مدلهای بحث می شود. مدل توسعه ای که آقای دکتر امید بر آن تاکید داشتند، ارتباط و  هماهنگی میان سه ضلع مثلث نهادهای دولتی، نهادهای حاکمیتی و نهادهای مدنی بود که اگر این هماهنگی بین این سه برقرار شود زمینه توسعه روستایی فراهم خواهد شد. ایشان اشاره داشتند:
به نظر می‌رسد ما باید در روستاها به دنبال حل مساله باشیم و ببینیم در چارچوب الگوهای که طراحی کردیم مساله چیست؟ الگوهای ما باید مساله محور و ظرفیت محور باشد. برنامه ریزی در این حوزه مفید خواهد بود.  برنامه های مشارکت محور در سطح ناحیه را معاونت در دست تدوین دارد.برای این منظور تجارب کشورها مطالعه شده است. زمینه های همکاری ما با انجمن  می‌تواند آموزش توسعه کسب و کار، بخصوص کسب و کارهای دانش بنیان باشد.
معاون محترم سرمایه گذاری اشتغال و فرهنگی و اجتماعی معاونت زمینه های همکاری با معاونت را در حوزه فرهنگی – اجتماعی متعدد دانستند.مباحث تولید روستایی، بازاریابی تا مباحث آموزشی و مهارتی و مباحث کارآفرینی و مشارکت های محلی برای توسعه درونزا است. آسیب شناسی این قبیل مسائل و رسیدن به نکات مشترک  از موضوعات و بکارگیری آن در  زمانی که از برنامه ششم باقی مانده است و در تدوین برنامه هفتم توسعه. راهگشا خواهد بود.
در پایان آقای دکتر امید معاون محترم توسعه روستایی و مناطق محروم ضمن تشکر و اظهار خوشوقتی از این دیدار و صحبتهای انجام شده جایگاه توان و ظرفیت انجمن را به عنوان بازوی علمی معاونت تلقی کرد.اما برونداد این بازوی علمی باید راهبردهای کاربردی برای معاونت داشته باشد و سردرگمی دوباره در نظریه های علمی تکرار مکررات است که پیامد مطلوبی نخواهد داشت.طرحی باید متناسب با نیاز جامعه روستایی امروز در برنامه هفتم توسعه باید ارائه داد. اگر معاونت توسعه  با همکاری انجمن توانست  روی یک یا دو موضوع کاربردی متناسب با نیاز روستاهای کشور متمرکز شود و آن را با قدرت به دولت ارائه دهد یا در برنامه هفتم توسعه جا بیفتد و در مجلس رای بیاورد؛ این همکاری مؤثری است.
در حال حاضر روستاها یکی از پشتوانه های انقلاب اسلامی است و بعد از انقلاب از زیرساخت‌های آب ، برق،  گاز، جاده، IT ,و .... روستاهای کشور بهره مند شده اند و در توسعه روستایی بدنه نظام همراه و معتقد به توسعه روستایی است.
یکی از مواردی که دوستان در آغاز می‌توانند به آن بپردازند بررسی این نکته است که مناطق روستایی ما امروز برای تثبیت خود به چه چیز نیاز دارد؟ 
شخصا همانگونه که به ضرورت توسعه روستایی اعتقاد دارم، ذره ای بر این که پاسخگویی و هدایت و مسیریابی کار محققان و صاحبنظرانی چون انجمن علمی توسعه روستایی است شک و شبهه ای ندارم.
متاسفانه ناهماهنگی بین نهادهای ذینفع در حوزه روستایی بسیار و مزمن است. هماهنگی بین نهادها و پیشگیری از تعارض منافع میان ذینفعان را معاونت بجد دنبال می‌کندذ هر چند  بخشی از آن قابل کنترل نیست . اما وضع چارچوب و فرآیندی که نهادهای ذینفع را هدایت و مداخلات آنها را ساماندهی کند امری ایده ال است.
مساله دیگر ، بحرانی است که در مراکز خیریه کشور داریم که ارتباط خاصی با روستا ندارد. فعالیت این خیریه ها گاه روی معدود نیازهای مردم آسیب پذیر متمرکز شده است و بسیاری از نیازهای آنها دیده نمی شود یا خیریه ای نمی بینیم که فعالیتی در آن حوزه داشته باشیم و یا تمرکز فعالیت خیریه ها در مناطقی از کشور با تراکم مواجه است و در مناطقی با کمبود مواجه هستیم.
درخواست معاونت از انجمن، تعریف شاخص‌های خیریه موفق در حوزه روستا است. انتخاب برگزیدگان در دستورکار  مجمع خیرین توسعه روستایی است. هر چند ممکن است سالهای اول انتخاب دقیقی انجام نشود اما برآنیم که الگویی از فعالیت خیر موفق در روستاها را فراگیر سازیم.
موضوع دیگر تفاوت مناطق و جوامع روستایی ما با سایر کشورها است. در مطالعات تطبیقی مقایسه آماری از مهاجرتهای داخلی چون روستا به شهر بین کشورها انجام می‌شود و رتبه بندی صورت می‌گیرد. اما آیا واقعا بافت روستایی یکسانی در جوامع روستایی کشورها وجود دارد؟ آیا در همه این کشورها مهاجرت روستائیان موجب بروز پدیده ها و بحرانهایی چون حاشیه نشینی می شود؟ 
اخیرا وزیر محترم جهادکشاورزی «عرضه مستقیم کالا» را مطرح نموده اند، این طرح با عناوین مختلف مطرح شده است. این موضوع در شورای معاونان وزیر جهاد کشاورزی طرح شد و همه متفق‌القول بودند که در مسیر تولید تا عرضه با افزایش قیمت گاه 5 تا 7 برابر مواجه‌ هستیم. اما این مساله ای است که همه به آن علم دارند ولی تاکنون راهی برای ساماندهی آن ارائه نشده است.
در خصوص این مساله استفاده از ظرفیت IT و استارتاپهای کشور (مانند دیجی کالا و اسنپ فود و...) که کرونا باعث سازگاری بیشترو از استقبال خوبی توسط  مراجعین برخوردار گشته است.
دومین ظرفیت استفاده از فروشگاه های زنجیره ای در کشور مثل رفاه است.یا بازارهای روز است.یکی از مراجعی که می‌تواند راه حلی گره گشا داشته باشد انجمن‌های مثل انجمن علمی توسعه روستایی است.
در پایان رئیس محترم انجمن علمی توسعه روستایی ، درخصوص جشنواره خیرین ماندگار، جا انداختن فعالیت خیر در زمینه های تحیقاتی و علمی است . تا جایگاه علمی و نظرات کارشناسی در فرآیند تصمیم گیری‌ها بخوبی نهادینه شود و نه آن که اول تصمیم گیری شود و بعد برای توجیه به کارشناس سپرده شود.
 
عکسهای مرتبط
نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir