اخبار


دکتر امید در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا؛درخواست ۵۰۰ روستا برای تبدیل شدن به شهر / مذاکره با وزارت کشور برای تحقق مطالبه روستائیان
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: در روستاهای کشور زنان به نظام اقتصادی خانواده کمک می‌کنند و در بسیاری از مناطق روستایی محور کار، زنان پرتلاش روستایی هستند.


دکتر امید با اشاره به اینکه مشارکت زنان روز به روز بیشتر شده است، گفت: در بخش اشتغال روستاییان که یکی از طرح‌های بسیار خوب و مترقی دولت بود، بیش از ۴۰ درصد از مجریان طرح اشتغال در مناطق روستایی زنان هستند و این اولین بار است که با چنین آماری مواجه هستیم.

وی ادامه داد: در پروژه‌های قبلی اقتصادی در بهترین شرایط نرخ مشارکت زنان به ۲۰ درصد می‌رسید، اما در این طرح زنان در بیش از ۴۰ درصد از طرح‌های اجرا شده یا مجری طرح هستند و یا به عنوان سرمایه‌گذار حضور دارند.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری با اشاره به طرح اشتغال روستایی در روستاها با هدف مهاجرت معکوس به روستاها خاطرنشان کرد: مهمترین مطالبه جامعه زنان روستایی و زنان تحصیلکرده در روستاها اشتغال و کار است. معتقدم زنان در جامعه ایران در یک مقطع گذار قرار گرفته‌اند و آرام، منطقی و با جدیت بدون اینکه بخواهند آسیبی به کیان جامعه وارد شود، در مشاغلی که توانمند هستند، فعالیت می‌کنند.

دکتر امید با بیان اینکه مجری بسیاری از استارت‌آپ‌های روستایی زنان هستند، تصریح کرد: متولی بیش از ۶۰ درصد از طرح‌‌های بوم‌گردی زنان هستند. در سی سال پیش شاید کسی باور نمی‌کرد، روزی زنان جایگاه بیشتری در دانشگاه‌ها داشته باشند، اما امروز می‌بینیم آمار قبولی دختران در دانشگاه بیش از پسران است و این نشان دهنده این است که زنان به دنبال پیدا کردن جایگاه اجتماعی و اقتصادی مطلوب هستند و انصافا هر جا که زنان جایگاه خود را پیدا کردند، جامعه با امنیت و اعتماد بیشتری توانسته کار خود را پیش‌ ببرد.

وی همچنین درباره محرومیت‌زدایی در بحث آموزش در مناطق روستایی گفت: ما مدام نشست‌هایی با هدف پیگیری این موضوع با آموزش و پرورش در خصوص محرومیت‌زدایی انجام می‌دهیم به ویژه محرومیت‌زدایی در مناطق روستایی که دارای ضریب محرومیت ۷، ۸ و ۹ هستند.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری تصریح کرد: مشکلات حاد آموزش و پرورش مانند کمبود فضاهای آموزشی، کمبود تجهیزات و مسئله کودکان بازمانده از تحصیل را در این مناطق روستایی احصاء می‌کنیم و در جلساتی با بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و ارگان‌های اجتماعی این مشکلات مطرح شده و اتفاقات خوبی در حال شکل‌گیری است.

دکتر امید با بیان اینکه استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران و البرز از سرانه آموزشی پایینی برخوردار هستند، گفت: در تهران به صورت میانگین ۳۴ نفر در سر کلاس‌ها حضور دارند، درحالی که سرانه کشور ۲۵ نفر است. البته در دو استان البرز و تهران به دلیل کمبود زمین ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد، اما در استان سیستان و بلوچستان وضعیت در خصوص سرانه آموزشی اصلا مناسب نیست. خوشبختانه وزیر آموزش و پرورش نسبت به مناطق محروم بسیار حساس هستند و اقدامات خوبی در دست انجام داریم و امیدواریم مشکلات را برطرف کنیم.

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به روستاشهرها اشاره کرد و گفت: ۵۰۰ روستا شهر در اطراف شهرهای بزرگ کشور وجود دارند که جمعیت بیش از ۳ هزار نفر یا بیش از هزار خانوار در این روستاشهرها ساکن هستند .این روستاها به دلیل حاشیه‌نشینی با مشکلاتی نیز مواجه هستند.

وی خاطرنشان کرد: تمامی این روستاشهرها می‌خواهند به شهر تبدیل شوند. چنانچه این روستاها به شهر تبدیل شوند خدمات شهری نیز دریافت خواهند، اما باید هزینه‌هایی پرداخت شود. ما بررسی‌های لازم را در این خصوص انجام می‌دهیم و قرار است چارچوبی بین ما و وزارت کشور در این خصوص ایجاد شود که براساس آن این روستاها به شهر تبدیل می‌شوند.

عکسهای مرتبط
نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir