اخبار


گزارش روز؛روستاها گنجینه‌ی بزرگ اقتصادی کشور
یکی از راه‌های جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و سکونت آن‌ها در حاشیه شهرهای بزرگ توجه به وضعیت اشتغال پایدار روستایی است، اشتغالی که نه‌تنها از پیر شدن جمعیت روستایی به‌عنوان مولد بخش کشاورزی و رو به نابودی رفتن آن جلوگیری می‌کند بلکه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، شکل‌گیری مهاجرت معکوس و حتی رجوع جمعیت شهری به روستاها کمک‌کننده خواهد بود.


روستاها دارای پتانسیل‌های بالقوه‌ای هستند که بر همین اساس قدرت تأثیرگذاری بسیاری بر تحولات اقتصادی کشور دارند و می‌توان با تلاش برای تبدیل این استعدادهای بالقوه به بالفعل اقتصاد ملی را به سمت یک سامان بلندمدت حرکت داد. از طرفی می‌توان روستاها را به‌عنوان سرمنشأ تولید محصولات کشاورزی و حتی برخی محصولات صنعتی عنوان کرد و با به‌روز کردن شیوه تولید و سوق دادن فکر و ایده‌های نو به سمت روستاها از نتایج بلندمدت آن نهایت بهره را برد.

با توجه به اینکه کشور ایران در شرایط آب و هوایی چهارفصل قرار دارد توجه به استعدادهای روستایی در راستای تکیه‌بر تولیدات داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند به‌عنوان یکی از راه‌کارهای دوری از اقتصاد نفتی مطرح شود و نقش محصولات روستایی را در اقتصاد کشور لحظه‌به‌لحظه افزایش دهد.

زندگی روستایی نسبت به زندگی شهری از هزینه‌های کم‌تری برخوردار است و اگر پتانسیل‌های موجود در روستا با یک برنامه‌ریزی دقیق به سمت تبدیل‌شدن به یک حرکت هدفمند اقتصادی و سودمند برود مطمئناً از دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی و امنیتی آن تمام جامعه بهره‌مند خواهند شد.

یکی از مهم‌ترین و ملموس‌ترین نکات قابل‌درک در جامعه این است که عدم وجود اشتغال مناسب در روستاها منجر به مهاجرت ساکنین این روستاها بالأخص جوانان می‌شود که این افراد به بهانه یافتن شغل مناسب و فراهم کردن زندگی بهتر برای خود و خانواده‌شان به شهرها مهاجرت می‌کنند. با توجه به اینکه در این مسئله در بیشتر اوقات آرزوهای ترسیم‌شده در ذهن با واقعیت یکسان از آب در نمی‌آید به همین دلیل این مسئله منجر به ایجاد حاشیه‌نشینی و افزایش این معضل شهری در شهرها و کلانشهر ها می‌گردد که این مهم علاوه برافزایش هزینه‌های حکومت برای مدیریت این دست از محله‌ها، ازنظر وجهه اجتماعی به خود افراد نیز آسیب‌هایی را وارد ساخته و  همچنین جامعه را درگیر با مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی می‌کند.

مطمئناً یکی از راه‌های جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و سکونت آن‌ها در حاشیه شهرهای بزرگ توجه به وضعیت اشتغال پایدار روستایی است، اشتغالی که نه‌تنها از پیر شدن جمعیت روستایی به‌عنوان مولد بخش کشاورزی و رو به نابودی رفتن آن جلوگیری می‌کند بلکه در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، شکل‌گیری مهاجرت معکوس و حتی رجوع جمعیت شهری به روستاها کمک‌کننده خواهد بود.

در صورت توجه به پتانسیل‌های روستایی می‌توانیم از مرحله نگاه صرف به ظرفیت‌های کشاورزی بگذریم و وارد توجه به  تولیداتی در حوزه صنایع‌دستی، پوشاک، صنایع تبدیلی و ... شویم و به‌طورکلی بر اساس ظرفیت‌های هر منطقه فرهنگ‌سازی، آموزش و حمایت‌های تسهیلاتی دولتی را انجام دهیم.

یکی از طرح‌های مناسبی که طی سال‌های گذشته به آن توجه شده است، طرح تسهیلاتی توسعه اشتغال پایدار روستایی است. طرحی که ۵۰ در صد از اعتبارش  از طریق صندوق توسعه ملی با اذن رهبری تأمین می‌شود و به همین دلیل فقط به آن کارمزد تعلق می‌گیرد. طرحی که طی سال‌های گذشته پیاده‌سازی شده و نتایجی را به همراه داشته است.
 

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir