اخبار


خدمات را به روستاها بردیم اما اشتغال را نه
رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه خدمات را به روستا بردیم اما اشتغال را نبردیم، گفت: در حال حاضر هر جا اشتغال باشد به طور طبیعی خدمات نیز می رود اما عکس آن همواره درست نیست بنابراین روستاهایمان دارد تخلیه می شود.


حجت الاسلام سید رضا اکرمی، رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از سومین نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر در گفت و گو با خبرنگار شبستان گفت: نمایشگاه در کنار آموزش و پرورش و دانشگاه، پژوهشگاه و کارگاه یک صحنه ای است که خود را به مردم و کشور و حتی جهان معرفی کند.

وی افزود: برپایی نمایشگاه یک فرصت است و افرادی که نمایشگاه را دایر می کنند و افرادی که برای دیدن نمایشگاه می آیند هدفشان این است که بر معلومات و دانستنی های خود بیفزایند و بر کارآمدی و کارایی خود اضافه کنند و آنچه که به چشم می بییند به افراد دیگر نیز منتقل کنند.

حجت الاسلام اکرمی با مقایسه وضعیت خدمات رسانی به روستاها در قبل و بعد از انقلاب اسلامی، گفت: نمایشگاه امروز نشان می دهد که ایران در بخش روستایی با سال 57 چقدر از نظر سوادآموزی، آموزش و پرورش، خدمات و درمان و بهداشت، آموزش عالی در بخش روستایی تفاوت پیدا کرده است و باید بپذیریم که تفاوتی در خدمات، عمران و سوادآموزی به وجود آمده است.

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در ادامه با بیان اینکه غفلتی در برنامه های 5 ساله در مجلس داشتیم، خاطرنشان کرد: خدمات را به روستا بردیم اما اشتغال را نبردیم.

حجت الاسلام اکرمی گفت: در حال حاضر هر جا اشتغال باشد به طور طبیعی خدمات نیز می رود اما عکس آن همواره درست نیست بنابراین روستاهایمان دارد تخلیه می شود.

وی تصریح کرد: سال 57 نیمی از جمعیت کشور را روستاییان تشکیل می دادند اما در حال حاضر به نصف تقلیل پیدا کرده اند و به حدود 20 درصد رسیده اند. این نشان می دهد که برای نگه داشتن روستایی در روستا باید اشتغال را به روستاها ببریم.

حجت الاسلام اکرمی با بیان اینکه باید در مناطق روستایی، اشتغال سهل و آسان را شروع کنیم تا برسیم به اشتغال های سخت، مشکل و سرمایه بر، افزود: در برنامه های 5 ساله، جاذبه برای روستاها به وجود بیاوریم. ارائه تسهیلات و اعمال سیاست های تشویقی می تواند جاذبه ایجاد کند برای روستا در غیر این صورت روستاها تخلیه خواهد شد و خدمات ما نیز بدون نتیجه خواهد بود.

وی با اشاره به چالش های پیش روی کلان شهرهای کشور در بخش هوا، آب و سکونت گفت: باید کلان شهرها را آرام آرام سبک کرده و تخلیه کنیم و می توانیم انبارهای کالاها، پادگان ها و مراکز آموزش نظامی و پایانه ها را به بیرون شهر ببریم چراکه استقرار این مراکز در داخل شهر توجیهی ندارد.

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به توسعه تکنولوژی و فناوری های ارتباطات و اطلاعات و امکان دسترسی سریع و آسان به خدمات، توصیه می کنم: با توجه به توزیع خدمات، آموزش عالی، بهداشت و درمان در تمام شهرها و مناطق مختلف کشور، هموطنانمان اگر سکونت ضروری در کلان شهرها ندارند به شهرهای کوچک برگردند و در فضای آرام و هوای خوب زندگی کنند.

نسخه قابل چاپ


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir