كوچك يا بزرگ كردن بخش :.اخبار


شاخص بهره مندی روستائیان آذربایجان شرقی از آب شرب بالاتر از متوسط کشوری
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستائی آذربایجان شرقی با بیان اینکه شاخص بهره مندی روستائیان استان از آب شرب بالاتر از متوسط کشوری است،گفت: شاخص بهره مندی روستائیان با 84.5 درصد حدود پنج درصد بالاتر از متوسط کشوری است.


علی صمد نژاد روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران، با اشاره به جمعیت حدود 4میلیون نفری استان آذربایجان شرقی، جمعیت تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی استان را 81 درصد اعلام کرد و افزود: دو هزار و 210 روستا دارای آب لوله کشی هستند.
وی بحران کم آبی را یک مشکل ملی دانست و گفت: حدود 90 درصد چشمه ها و قنات های روستاهای استان یا خشک شده اند و یا حداقل آب دهی دارند که این امر به خصوص در مناطق روستایی چالش بزرگی محسوب می شود.
صمدنژاد تعداد روستاهای فاقد آب شرب و یا فاقد شبکه لوله کشی در استان را حدود 47 روستا اعلام و خاطر نشان کرد: در 137 روستا آبرسانی توسط تانکرها بصورت سیار انجام می شود.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستائی استان تعداد مجتمع های آبرسانی در حال احداث استان را 32 مجتمع برشمرد و گفت: در فاز اول 9 روستا با اعتبار 220 میلیارد ریال در هفته دولت از آب لوله کشی بهره مند می شوند.
صمدنژاد با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب و پرهیز از استفاده برای آبیاری باغچه و سایر موارد غیر ضرور،از کشف 495 مشترک غیر مجاز در سال گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد: شهروندان آب را فقط به صورت مجاز و با خرید انشعاب مصرف کنند و مشترکان غیر مجاز به دادگستری معرفی می شوند.
وی با بیان اینکه در فصل تابستان تولید آب دو برابر سایر فصول است و اگر مردم صرفه جویی نکنند به مشکل بر می خورند، افزود: الگوی مصرف ماهانه آب در روستا 18 متر مکعب است که اکثر مردم آن را رعایت می کنند.
صمدنژاد از آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به 17 روستا خبر داد و گفت: امسال نیز مطالعه آبرسانی به 11 روستا در طرح قرار دارد.
صمد نژاد در رابطه با شبکه فاضلاب روستایی ، اولویت اجرای فاضلاب را روستاهای بالا دست سدها عنوان کرد و افزود: در روستای شبکه فاضلاب اجرا شده و شبکه فاضلاب روستای لیقوان نیز با 95 درصد پیشرفت فیزیکی در هفته دولت به بهره برداری می رسد.
حدود نیمی از جمعیت استان آذربایجان شرقی در کلانشهر تبریز زندگی می کنند.
بيشتر


پیوندها
نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر
leader.ir
president.ir
parliran.ir
dolat.ir
fvpresident.ir
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاون توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
 تهران - میدان پاستور - نهاد ریاست جمهوری 
   دورنگار : 66464205-021         پست الکترونیکی : 
roostanews@iripo.ir