روستا
1396/8/20 شنبه معاون توسعه ی روستایی ریاست جمهوری خبر داد: ایجاد بیش از ۳۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی طیّ سال جاری معاون توسعه ی روستایی ریاست جمهوری اذعان کرد: طبق برنامه ی پنجم توسعه که ما را سالانه مکلّف به ایجاد ۳۸۴ هزار شغل کرده پیش بینی می شود طیّ سال جاری بیش از ۳۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و کمتر توسعه یافته ایجاد خواهیم کرد. دکتر ابوالفضل رضوی، معاون توسعه ی روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع بررسی برنامه های دولت دوازدهم در جهت توسعه ی مناطق روستایی، با اشاره به وضعیت نامطلوب تولید و اشتغال در کشورمان بیان داشت: وجود نگاه های تنگ نظرانه در خصوص عدم دخالت مردم در عرصه ی اقتصادی کشور امکان توسعه ی اقتصادی را غیر ممکن کرده است.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی با واکاوی مسائل کشور شاهد کاهش رشد اقتصادی بودیم که انتظار داشتیم تا مرز عدد ۸ برسد اما متاسفانه اصلی ترین دلیل عدم تحقق این هدف، عدم برنامه ریزی برای حضور مردم در عرصه ی اقتصادی کشور بوده است.

معاون توسعه ی روستایی ریاست جمهوری با تصریح اینکه عدم توجه به قشر تولید کننده ی روستایی آنها را به سمت مصرف کننده بودن سوق خواهد داد خاطر نشان کرد: ۹۹ درصد معادن کشور در روستاها قرار گرفته ضمن اینکه ۹۳ درصد از گندم کشور نیز در قلب روستاها تولید می شود.

دکتر رضوی اذعان کرد: دولت یازدهم طیّ آسیب شناسی جامع در خصوص مشکلات مناطق روستایی و محروم کشور، لایحه ی یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ی ملی را با کارمزد پایین و با هدف توسعه ی روستاها و ایجاد اشتغال برای این مناطق تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که انتظار می رفت تا پایان سال ۹۵ به نتیجه ی مطلوبی برسد اما متاسفانه مجلس آن را از حالت دو فوریتی به یک فوریتی تبدیل کرد و برنامه ی ششم را پیش برد با این همه از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص پی گیری این لایحه تشکر می کنیم.

معاون توسعه ی روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اذعان به اینکه طبق لایحه ی یک و نیم میلیارد دلاری صندوق توسعه ی ملی، برای اولین بار وامی با کارمزد ۶ درصد به روستاییان و قشر محروم عشایر تعلّق می گیرد افزود: امروزه در روستاهای ایران از هر ۵ خانوار روستایی کشور یک لیسانس، از هر ۱۲ خانوار روستایی یک کارشناسی ارشد و از هر ۲۱ خانوار روستایی یک دکترا داریم که بر همین اساس فراخوان گروه پیشتاز توسعه ی روستایی را در نظر گرفتیم تا چنین افرادی که اصولا مورد احترام و وثوق روستاییان هستند در متن آن قرار بگیرند.

رضوی در خصوص اعطای وام به روستاییان و عشایر خاطر نشان کرد: اعطای وام بصورت مرحله به مرحله و با نظارت معاونت روستایی، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت کار و تعاون خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی می کنید در دولت دوازدهم و فرصت ۴ ساله ی پیش رو چه تعداد شغل در مناطق روستایی و محروم ایجاد خواهد شد؟ تصریح کرد: متوسط برنامه ی پنجم توسعه، ایجاد سالانه ۳۸۴ هزار شغل است که با برنامه ریزی های ما و تکیه بر بیانات مقام معظم رهبری در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در عرصه ی اقتصادی کشور،ان شاءالله بیش از ۳۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و محروم کشور ایجاد خواهد شد.
بيشتر


پیوندها
نمایشگاه توانمندیهای روستاییان و عشایر
leader.ir
president.ir
parliran.ir
dolat.ir
fvpresident.ir


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir