معاونت توسعه روستایی
1398/11/21 دوشنبه معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ؛ تا پایان سال ۹۹ تمامی روستاهای کشور از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: تا پایان سال ۹۹ تمامی روستاهای کشور جز روستاهای سیستان و بلوچستان که در حال لوله‌گذاری است تمامی روستاها از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

محمد امید امروز در نشست با بخشداران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستایی شهرستان اسلامشهر با اشاره به تحولات شگرف و چشمگیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای خدمت‌رسانی به روستاها اظهار داشت: خدمت به روستاها برگ‌های بسیار افتخارآمیز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و این خدمت در دوره‌ها و ادوار مختلف اتفاق افتاده که نشان از توجه مستمر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به روستاها دارد.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در ارتقا ظرفیت روستاها بیان کرد: 39 هزار روستای بالای 20 خانوار در کشور وجود دارند که بالغ بر 21 میلیون نفر جمعیت را با خود اختصاص می‌دهند که امروز از نعمت برق، آموزش و بهداشت 100 درصدی و 80 درصد از جاده برخوردار هستند.معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری همچنین با اشاره به توجه و عنایت ویژه مقام معظم رهبری به روستاها افزود: 400 میلیون دلار از محل توسعه ملی برای آبرسانی روستاها، 20 میلیون نیز برای عشایر اختصاص یافته و هر هفته 10 روستا به شبکه آب کشور متصل می‌شود.

امید ادامه داد: تا پایان سال 99 تمامی روستاهای کشور جز روستاهای سیستان و بلوچستان که در حال لوله‌گذاری است تمامی روستاها از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

وی سپس به برخی علل کاهش جمعیت روستائیان اشاره کرد و گفت: جمعیت 65 درصدی روستایی در اوایل انقلاب، امروز به 26 درصد رسیده که نشان از این دارد که نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های جدید را برای اشتغال روستائیان ایجاد کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری تصریح کرد: 18 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و به همین میزان از منابع بانکی با سود 4 تا 6 درصد برای اشتغال‌ایی روستائیان اختصاص یافت تا تحولی در جهت ماندگاری در روستا و مهاجرت معکوس صورت گیرد.

امید با اشاره به سهم 5 درصدی سبد اشتغال کشور در روستا در دهه 90 افزود: این رقم در سال 97 و 98 به 25 درصد افزایش یافته و نرخ بیکاری بیش از 1.5 درصد در روستاها کاهش یافته است و آهنگ مهاجرت معکوس در روستاها آغاز شده و 12 استان کشور که استان تهران هم از آن جمله است برگشت به روستا داریم.

وی با بیان خدمات خوب زیربنایی در روستاها گفت: در برخی موارد عدم انسجام فعالیت دستگاه‌های دولتی در روستاها سبب شده 5 هزار کلاس درس که در 10 سال اخیر ساخته شده، خالی مانده و اینکه این اعتبارات کجا هزینه شود رصد درستی صورت نگرفته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری در پایان خاطرنشان کرد: تصمیم دولت این است که روستا مرکز اشتغال، توسعه و صنعت کار آفرینی شود و هدف دولت ساده و روشن است با انسجام تبدیل به منابع هم افزا شده و کار همدیگر را پوشش داده است.پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir