1399/11/29 چهارشنبه ساعت11:30
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور:گاز رسانی به بیش از ۸۶ درصد روستا‌ها
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به اقدامات عمرانی دولت در عرصه روستایی اشاره کرد و گفت: گاز کشی روستایی از حدود ۳۰ درصد به بیش از ۸۶ درصد رسیده است.


محمد امید در همایش تجلیل از خیران عرصه روستا، با بیان اینکه امروز بیش از ۳۵ هزار روستای کشور به شبکه گاز متصل شده اند افزود: در هر هفته ۴۷ روستا به شبکه گاز سراسری متصل می‌شوند.
وی به بخش آب رسانی به روستا‌ها اشاره کرد و گفت: ۷۶ درصد روستا‌ها به شبکه آب آشامیدنی سالم کشور متصل شده اند و در هر هفته ۳۰ روستا به شبکه آب کشور متصل می‌شوند.
امید با اشاره به بخش آی تی در روستا‌ها افزود: در هر هفته بیش از ۱۰۰ روستا به شبکه آی تی روستا متصل می‌شود و از ۱۵ درصد قبل از این دولت به ۹۴ درصد در این دولت رسیدیم.
وی با بیان اینکه با عزمی که وجود دارد می‌توانیم به صد درصد اتصال روستا‌ها به شبکه ملی اطلاعات کشور برسیم گفت: حجم خدمات دولت در روستا‌ها در امر آموزش و مدرسه سازی، به ویژه در دولت دوازدهم، به شش برابر رسیده است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به اقدامات در زمینه غیر عمرانی در روستا‌ها اشاره کرد و افزود: یکی از این اقدامات، اشتغال روستائیان به طور جدی بود و ۲۲ هزار میلیارد تومان منابع در این زمینه تزریق شد.
وی تصویب ساختار روستا‌ها و لایحه دهیاری در دو هفته پیش را از دیگر اقدامات غیر عمرانی در روستا‌ها بیان کرد و گفت: در لایحه دهیاری که اختیارات شهرداران شهر‌ها را به دهیاران می‌دهد، باعث می‌شود که روستا‌ها با شرایط بهتری نسبت به گذشته اداره شوند.
امید افزود: تاثیر این حرکت‌های خوب در این دولت در زمینه زیرساخت‌ها، اشتغال و ساختار لایحه دهیاری‌ها، باعث شد که امروز نرخ جمعیت روستایی که تا سال ۹۶ که سالانه یک درصد کاهش جمعیت روستایی داشتیم که ۷۰ درصد از این کاهش ناشی از مهاجرت و ۳۰ درصد به مسائل دیگر بستگی داشت امروز این کاهش نرخ جمعیت روستایی از یک درصد به یک دهم درصد برسد که کاهش حدود ۹ برابری را در پی داشته است.
وی گفت: امروز جمعیت روستایی در ۱۸ استان رو به افزایش است و امار‌ها نشان می‌دهد اگر با این روند پیش برویم و اشتغال روستایی را به صورت جدی‌تر مورد توجه قرار دهیم، در سال ۱۴۰۰ به سمت مهاجرت معکوس از شهر‌ها به روستا‌ها و افزایش جمعیت روستایی خواهیم رفت.
امید افزود: شعار این دولت این بود که روستا قطب تولید، کار و اشتغال است و باید به این مساله توجه شود و با حرکت جهادگونه‌ای که از ابتدای انقلاب و با فرمان امام راحل شروع شد، در این دولت در حال تکمیل است و امیدواریم به شاهد روستا‌های آباد و روستا نشینان موثر در اقتصاد کشور بیش از گذشته باشیم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دردولت، نهاد‌های مختلفی کار خدمت رسانی به روستا‌ها را انجام میدهند و دستگاه‌های حاکمیتی متعددی هم در حال خدمت رسانی به روستا‌ها هستند و از سوی دیگر مراکز خیریه و موسسات عام المنفعه مختلفی نیز به روستا‌ها خدمت رسانی می‌کنند.
وی بر انسجام در خدمت رسانی‌ها به روستا‌ها تاکید کرد و گفت: این حرکت‌ها باید هم افزا و هم جهت و از جزیره‌ای کار کردن جلوگیری شود.
آقای امید با بیان اینکه تمام وزارت خانه‌ها و سازمان‌ها در بخش دولت، در روستا‌ها فعال هستند افزود: در همه دولت‌ها کار‌های بسیار بزرگی در روستا‌ها انجام شده است.
وی انسجام بخشی در خدمات رسانی به روستا‌ها در دولت را یکی از اقدامات برشمرد و گفت: ایجاد شورای عالی عشایر و روستا در همین راستا است که دستاورد‌های خوبی داشته است.
امید به اقدامات نهاد‌های حاکمیتی در خدمت رسانی به روستا‌ها اشاره کرد و افزود: در برخی موارد این اقدامات همپوشانی نداشت که پیگیری‌های صورت گرفته منجر به اتفاقات خوب در روستا‌ها شده است.
معاون توسعه روستایی رئیس جمهور به فعالیت ۸۶۰۰ مراکز خیریه در روستا‌ها اشاره کرد و گفت: این مراکز خیریه در عرصه‌های مختلف معیشت، بهداشت، آموزش اقدامات خوبی انجام داده اند.
وی با بیان اینکه باید هماهنگی و انسجام در این بخش باید صورت گیرد افزود: مجمع خیران روستایی و مناطق محروم کشور در این راستا تشکیل شده است و وظیفه اش این است که بتواند فعالیت‌ها را هماهنگ کند.
امید گفت: ساختارسازی این مجمع و طراحی سامانه‌هایی برای ایجاد هماهنگی میان مراکز خیریه از اقدامات خوبی است که در حال انجام است.
وی تجلیل از خیران عرصه روستا را یکی از اقدامات مجمع خیران عشایر و روستا بیان کرد و افزود: دولت در عرصه روستایی گام‌های بسیار خوبی برداشته است.


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir