روستا
1397/5/7 يكشنبه معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور مطرح کرد مالیات صفر برای ایجاد هر واحد اشتغال پایدار در روستاها/ خراسان رضوی بیشترین جمعیت روستایی کشور را داراست معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور گفت: به ازای ایجاد هر واحد اشتغال پایدار در روستاها، مالیات آن به‌مدت پنج سال و اگر در مناطق محروم باشد به‌مدت ۱۰ سال با صفر درصد است.

سیدابوالفضل رضوی امشب در جلسه شورای اداری استان که در سالن اجتماعات استانداری خراسان رضوی برگزار شد، گفت: توسعه امری برنامه‌ای، هدفدار، منظم، پیوسته، مستمر، تدریجی، جمعی، توقف‌ناپذیر و جامع به‌منظور بهبود کمی و کیفی زندگی افراد جامعه به‌شمار می‌رود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور با بیان اینکه توسعه زمان و مکان خاصی نمی‌شناسد، ادامه داد: تفاوتی بین توسعه شهری و روستایی وجود ندارد؛ توسعه را باید از زمانی آغاز کرد که انسان‌ها نگاهشان تغییر کند.

وی افزود: اینکه برخی سن کم مدیران را عامل توسعه کشور می‌دانند، مبنای علمی و عقلی ندارد؛ توسعه به نگاه و تفکر بستگی دارد، نگاه انسان توسعه‌طلب قطعا با نگاه فردی که توسعه‌طلب نیست، تفاوت دارد.

رضوی توسعه را وابسته به چند عامل دانست و اضافه کرد: تداوم توسعه، وابسته به مشارکت جمعی است، توسعه یعنی تازه شدن و این به نگاه و تفکر انسان‌ها بستگی دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور با تأکید براینکه در توسعه باید با هم بودن را تمرین کنیم، اظهار کرد: توسعه باید نگاه جمعی داشته باشد، موفقیت امام راحل در پیروزی انقلاب به‌دلیل مشارکت و همراهی مردم بود، بنابراین نبود این عامل می‌تواند حتی منجر به سقوط شود.

وی با اشاره به اینکه مردم‌محوری جزو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب است، اضافه کرد: توسعه زمانی اتفاق افتاده و تداوم می‌یابد که با مشارکت فعالانه و مؤثر مردمی توأم باشد.

رضوی با بیان اینکه روستا برخلاف تعریف قانونی که از آن به‌عنوان سکونتگاه یاد شده واحدی تولیدی، فرهنگی، اجتماعی، مسکونی، تاریخی، میراثی و فرهنگی است، یادآور شد: اگر به‌روستا با نگاه یک مجموعه تولیدی می‌نگریستیم، تولیدات متنوعی که می‌تواند فرآوری شود، ناآگاهانه به روستا حمله نمی‌کردیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور افزود: مواد خام‌ را روستا تولید کرد اما فرآوری‌اش را در شهرها انجام دادیم؛ امروز، ۹ میلیون تن گندم را روستاییان تولید می‌کنند و اگر دولت هر کیلو گندم را یک هزار و ۳۰۰ تومان خریداری کند، چرخه اقتصادی بزرگی در آن صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: میوه و حبوبات و دیگر اقلام غذایی در روستا تولید می‌شود اما اقتصادش از آن شهر است.

رضوی اشاره کرد: متأسفانه در حفظ بافت‌های قدیمی روستا نیز که یک ثروت ناتمام به شمار می‌رود، از غرب تقلید می‌کنیم و به نام بهسازی، محلی را که می‌تواند یک منبع مهم ثروت‌آفرینی باشد از بین می‌بریم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور با اشاره به حفظ بافت‌های قدیمی در کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، بیان کرد: چرا ما این بافت‌ها را تحت عناوین مختلف از بین ببریم؟

وی از سدسازی‌ به‌عنوان یکی از عوامل هجرت روستاییان، عشایر و حاشیه‌نشینان نام برد و ادامه داد: اگر خط محوری شمال شرق را به جنوب غرب کشور متصل کنیم، جمعیت ۵۰ درصد مساحت ایران که خراسان رضوی هم جزو آن محسوب می‌شود، ۱۵ میلیون و ۱۵۰ هزارنفر و جمعیت ۵۰ درصد دیگر، ۶۴ میلیون و ۷۲۶ هزار نفر است.

رضوی با بیان اینکه این امر نشان‌دهنده بدترین سیستم برنامه‌ریزی در کشور است، گفت: این به معنای مسأله‌ای ضدامنیتی و عدم بهره‌گیری از ظرفیت‌های کشور است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور با بیان اینکه خراسان رضوی بیشترین جمعیت روستایی کشور را دارد، اظهار کرد: از ۶ میلیون و ۴۳۴ هزار نفر جمعیت روستایی کشور، یک میلیون و ۷۳۳ هزارنفر جمعیت روستایی خراسان رضوی است. 

وی با بیان اینکه ۸.۱ درصد جمعیت کشور و ۸.۴ درصد جمعیت روستایی کشور در خراسان رضوی سکونت دارند، یادآور شد: از نظر درصد جمعیت حاشیه‌نشین در کشور شهر چابهار و از لحاظ جمعیت حاشیه‌نشین خراسان رضوی درصدر قرار دارد.

رضوی تأکید کرد: حدود ۷۰ درصد روستاییان ما از داشتن سند ملکی و قریب به ۳۰ درصد از داشتن سند مسکونی محروم‌اند، این یعنی هم از ارزش افزوده ملک محروم‌اند و هم به زمین‌های آنان تجاوز می‌شود. 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور با طرح این پرسش که با وجود ۲۷ روستا و ۲۹ ناحیه صنعتی در خراسان رضوی چند روستا از برق صنعتی برخوردارند؟، اظهار کرد: در قانون اشتغال پایدار روستایی خراسان رضوی تا ماه رمضان رتبه ۲۷ را از میان ۱۳۱ استان کشور در اختیار داشت و تا سوم مردادماه جاری استان شما در رتبه پنجم قرار گرفت، البته ما هرهفته استان‌ها را رتبه‌بندی می‌کنیم.

وی بیان کرد: حدود ۶۱۰ میلیارد تومان سهم خراسان رضوی است که براساس سه شاخص معکوس درآمد خانوار روستایی، جمعیت روستایی و جمعیت بیکار روستایی در کشور توزیع شده است که حدود ۷۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

رضوی ادامه داد: ۳۰۵ میلیارد تومان نیز تا امروز به حساب بانک‌های کشاورزی، پست‌بانک، بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید واریز شده است که ۵۰ درصد آن باید در بانک کشاورزی موجود باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مدیران کل استان باید به روستاهای هر شهرستان سرکشی کرده و گزارش بدهند، یادآور شد: تجمیع خدمات روستاییان و عدالت آموزشی از جمله موضوعاتی است که تاکنون در روستاها اجرایی نشده است، همچنین کیفیت آموزشی در روستاهای ما در پایین‌ترین سطح خود بوده است.

وی با اشاره به اینکه بیش‌ترین دانشجویان دانشگاه‌های دولتی را شهرنشینان و بیش‌ترین جمعیت دانشجویان مراکز غیرانتفاعی را روستاییان تشکیل می‌دهند، متذکر شد: تصمیم‌گیری شد برای هر دهستان یک مجتمع آموزشی با سرویس رایگان برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان ایجاد شود.

رضوی با اشاره به ماده ۲۷ قانون برنامه ششم، تأکید کرد: براین اساس، باید سالانه ۳۸۴ هزار شغل پایدار در روستاها ایجاد شود، دستگاه‌ها نیز باید در این زمینه فعال شوند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس‌جمهور اظهار کرد: به ازای ایجاد هر واحد اشتغال پایدار در روستاها، مالیات آن به‌مدت پنج سال و اگر در مناطق محروم باشد به‌مدت ۱۰ سال با صفر درصد است.پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir