01

02

03

04
1397/10/12 چهارشنبه دیدار دکتر امید با آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان بوشهر آیت‌ الله صفایی بوشهری صبح امروز (چهارشنبه) درنشست با دکتر امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ضمن تبریک انتصاب ایشان، اظهار داشت: روستا از دیرباز در جغرافیایی ایران و اسلام نقش خیلی مهمی داشته است و می‌توان گفت سرچشمه توسعه و پیشرفت ایران از روستاها بوده است.

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح چهارشنبه در نشست با دکتر امید، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ضمن تبریک انتصاب ایشان،  اظهار داشت: روستا از دیرباز در جغرافیایی ایران و اسلام نقش خیلی مهمی داشته است و می‌توان گفت سرچشمه توسعه و پیشرفت ایران از روستاها بوده است.

وی اضافه کرد: نقش روستاها در جغرافیای ایران در همه عرصه‌ها خصوصا اشتغال فوق‌العاده مهم بوده است و استعمار دنبال آن بوده است که مرکز تولید از روستاها تضعیف شود و روستاها را تعطیل کند و به شهرنشینی تبدیل کند که یکی از لطمات ضعف در عرصه کشاورزی و ایجاد وابستگی در این عرصه است.

امام جمعه بوشهر ادامه داد: خالی شدن روستاها و توسعه حاشیه‌نشینی در شهرها باعث تضعیف فرهنگ روستایی می‌شود و مشکلاتی را برای کشور ایجاد می‌کند و به همین دلیل حفظ روستاها و استفاده از ظرفیت روستا و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی و تولید استراتژیک در حوزه اقتصاد در روستاها از مهمترین پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به اینکه روستا یک ظرفیت مهم است، افزود: باید از روستاها به عنوان یک فرصت برای پیشرفت ایران استفاده کنیم که این یک شرایطی دارد. باید در سطح ملی بانک اطلاعاتی در ارتباط با ظرفیت‌های روستاهای مختلف را داشته باشیم.

صفایی بوشهری خاطرنشان کرد:‌ ظرفیت‌های موجود، حالی و آتی روستاها باید شناسایی شوند و در قالب یک بانک اطلاعاتی جمع‌آوری شوند. یکی از مشکلات اقتصاد ایران این است که ظرفیت‌ها را به خوبی نشناخته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی باید بر اساس آمار باشد، تاکید کرد: باید ظرفیت‌های موجود و ظرفیت‌های از دست رفته را داشته باشیم و این ظرفیت‌ها را به عنوان بانک اطلاعاتی در هر استان موجود باشد و در مرکز جمع‌بندی شود و برنامه‌ریزی بر این اساس باشد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: در استان بوشهر روستاهای کرانه‌ای، پس کرانه‌ای قریب و پس‌کرانه‌ای دور داریم. باید از ظرفیت‌های اقتصاد پس‌کرانه‌ای به خوبی استفاده کنیم.

وی بر لزوم ظرفیت‌سازی در روستاها تاکید کرد و اظهار داشت: در ایران به خوبی از ظرفیت‌های کرانه‌ای استفاده نشده است و باید در روستاها با نگاه اقتصاد دریاپایه حرکت کنیم و پروژه‌های مختلف در روستاها تعریف شود.

صفایی بوشهری افزود: در استان بوشهر بانک اطلاعاتی آینده‌پژوهانه در زمینه ظرفیت‌های روستایی ایجاد شود و این استان پایلوت شود و در دیگر روستاها نیز اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه توسعه اشتغال در روستاها باید بر اساس ظرفیت‌های روستایی انجام شود، ادامه داد: باید در برنامه‌ریزی اصالت‌های روستایی وفرهنگی لحاظ شود تا روستا را به یک شهر کوچک تبدیل نکنیم.

امام جمعه بوشهر خاطرنشان کرد: رویکرد شهرنشینی بالا است و باید به سمتی برویم که در روستاها حوزه اقتصاد را فعال کنیم و تولید منابع انسانی را هم داشته باشیم و مدیریت بازرگانی را هم به آنها یاد دهیم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان به خوبی از محصولات خود سود نمی‌برند و سود اصلی به دلالان و واسطه‌ها می‌رسد، افزود: در صورتی که تعاونی‌های فروش روستایی را ایجاد کنیم، اقتصاد کشاورزان تقویت می‌شود.

آیت‌الله صفایی بوشهری تاکید کرد: باید به سمت آموزش مدیریت توزیع و بازرگانی برویم و وقتی که مدیریت توزیع نداشته باشند ضرر می‌کنند و تولید در روستاها می‌خوابند.

وی خواستار ایجاد بازارهای روستایی در همه شهرها برای عرضه محصولات روستاییان شد و اضافه کرد: با همکاری کمیته امداد می‌توان چنین بازارهایی را ایجاد کرد که نقش مهمی در اشتغال نیز خواهد داشت.

امام جمعه بوشهر خواستار توسعه زیرساخت‌های مختلف از جمله راه، آب‌، برق و بهداشت در روستاها شد و بیان کرد: ظرفیت اشتغال خانگی خصوصا در بخش صنایع دستی باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر امید نیز در این دیدار ضمن اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به روستاها عنوان کرد: از بدو انقلاب اسلامی، نظام خدمات بسیار گسترده ای در فراهم کردن زیرساخت ها برای مناطق محروم وروستایی کشور انجام داده اما این کافی نیست و همه دستگاههای مرتبط با این حوزه باید تلاش بیشتری در تحقق لایحه اشتغال روستایی و تبع آن ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی کشور داشته باشند.

 

وی ادامه داد: بزرگترین لطمه ای که به روستاهای کشور خصوصاً این استان وارد آمده بواسطه از بین رفتن کشاورزی این منطقه بدلایل مختلف بوده است. که این موضوع موجب مهاجرت روستاییان به شهرها جهت گذران زندگی از طریق روی آوردن به شغل های کاذب شده است.

 

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری نیز با اشاره به لایحه اشتغال پایدار روستایی که در دولت دوازدهم مطرح شد و با پشتوانه اعتباری 18 هزار میلیارد تومان در حال انجام است، اظهار داشت: انشاالله با تحقق این موضوع بزودی در سطح روستاهای کشور اشتغال پایدار روستایی ایجاد خواهد شد و اثرات خوب آن را شاهد خواهیم بود.

 

امید در خصوص ظرفیت های موجود در روستاهای کشور، عنوان کرد: در این مورد باید بانک اطلاعات ظرفیت های روستایی در سطح ملی تهیه و تدوین گشته و به اطلاع عموم سرمایه گذاران و تولیدگران رسانده شود.

 

وی همچنین از استان بوشهر بعنوان پایلوت تهیه این بانک اطلاعاتی نام برد که بزودی در دستور کار قرار می گیرد.پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir