روستا

روستا

روستا

روستا

روستا
1397/7/28 شنبه نشست معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری با مدیران شرکت آلمانی DIW econ فعال درحوزه محیط زیست نشست دکتر رضوی، معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری با مدیران شرکت آلمانی DIW econ فعال درحوزه محیط زیست و بهینه سازی مصرف انرژی به منظور سرمایه گذاری در حوزه روستایی کشور برگزار شد. نشست معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری با مدیران شرکت آلمانی DIW econ فعال درحوزه محیط زیست و بهینه سازی مصرف انرژی به منظور سرمایه گذاری در حوزه روستایی کشور برگزار شد.
 
* نشست معاون توسعه روستایی با مدیران شرکت DIW econ
 
 دکتر رضوی با ابراز خرسندی از سرمایه گذاری شرکت آلمانی DIW econ در روستاهای ایران، اظهار داشت: ازنظر من، ایران برای ۹۰ درصد از خود مردم ایران ناشناخته است. کشوری وسیع با ۱۶۴۸ هزار کیلومتر مربع که در هر منطقه‌اش ۴ فصل را می‌توان مشاهده کرد.
 
* روستاهای ایران
 
وی افزود: جمعیت روستایی ایران ۲۱ میلیون نفر است که از جمعیت بسیاری از کشورهای دنیا بیشتر است و این تعداد در ۳۶ هزار روستا ساکن هستند.
رضوی با اشاره به شناخت دقیق و کامل مدیران و مجموعه معاونت توسعه روستایی از روستاهای ایران، از مدیران شرکت آلمانی خواست تا در برای ادامه کار خود در ایران، نظرات این مجموعه و یا سازمان‌های مردم‌نهاد ملی را جویا شوند.
 
* خشکسالی
 
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: دو سال است که در بنیاد جهانی اتریش که در فضای سبز روستاها و شهرها کار می‌کند، همکاری دارم و عضو افتخاری آن مجموعه هستم.
وی در خصوص موضوعات مهم روستاهای کشور، اظهار داشت: اولین مساله مهم در این حوزه مساله خشکسالی است که کل کشور را تحت الشعاع خود قرار داده است و متاسفانه عده‌ای در داخل کشور، فقط برای تامین آب شرب برای انسان‌ها فکر می‌کنند.
کمبود آب، حیات حیوانات و گیاهان بیابانی را نیز به خطر انداخته است.
همچنین، خشکسالی محیط زیست را تخریب می‌کند، بنابراین در این مورد اصلی ترین مساله، تامین آب برای حفظ نباتات، گیاهان، جانوران بیابانی و البته خود انسان‌هاست.
 
* راهکارهای تامین آب
 
رضوی در ادامه گفت:کار بزرگی انجام دادیم و برای تامین آب از طریق هوا شرکتی را راه اندازی می‌کنیم، لیکن باید بتوانیم راهکارهایی پیدا کنیم تا قیمت تمام شده برای مصرف کننده ارزان تر باشد.
همچنین به دنبال توسعه کشت از طریق گیاهان گلخانه‌ای هستیم تا مصرف آب را به کمترین میزان برسانیم.
 
 * جامعه پایدار روستایی
 
رضوی مساله بعدی را ایجاد جامعه پایدار روستایی دانست و تصریح کرد:
مهم ترین کاری که برای جامعه پایدار بایستی انجام داد، تامین امکانات اولیه است و یکی از آن‌ها ایجاد شغل‌‌های مناسب و با درآمد کافی برای نسل روستایی است.
از دیگر برنامه‌های مورد نظر، ایجاد بازار‌های مصرف محصولات و تولیدات در روستاها است.
رضوی صنایع دستی ایران را با قدمت تر از صنایع دستی سایر کشورها از جمله چین و هند خواند و ایجاد جامعه پایدار روستایی را از جهات گوناگون از جمله حفظ محیط زیست و کمک به کاهش مهاجرت روستاییان و کاهش حاشیه نشینی، حائز اهمیت دانست.
 
* حاشیه نشینی
 
معاون توسعه روستایی حاشیه نشینی را یکی از عوامل موثر در ایجاد بی نظمی و بی قانونی و دانست و افزود:حاشیه نشینی موجب اختلالات اجتماعی شده و سلامت افراد را با خطر مواجه می‌کند.
برای کاهش حاشیه نشینی، ایجاد جامعه پایدار ضروری است و برای این کار باور داریم که بایستی همه مردم را در فعالیت‌ها مشارکت داد و معتقدیم بدون مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی توسعه پایدار ممکن نیست
 
* مشارکت مردم در توسعه
 
وی ادامه داد: در این راستا یکی از کارهای بزرگی که انجام دادیم، آموزش برای مشارکت همگانی مردم بود.
معاون توسعه روستایی توان افزایی و توان اصلاحی را یکی دیگر از موضوعات مهم در حوزه روستایی عنوان کرد و افزود:
معتقدم که همه انسان‌ها  توانایی دارند و این توانایی را باید افزایش داد و یا جهت دهی کرد.
 علاوه بر موضوع آموزش، پرداخت تسهیلات مالی ارزان قیمت از برنامه‌های مهم معاونت توسعه روستایی برای ایجاد جامعه پایدار است.
 
* سرمایه گذاری در روستاها
 
معاون توسعه روستایی در این دیدار از مدیران شرکت آلمانی خواست تا موضوعات مورد علاقه و  همکاری خود را بیان کنند تا زمینه‌های استفاده مشترک از تجربیات یکدیگر فراهم شود.
قرار است با همکاری شرکت آلمانی در ۶ تا ۸ روستای پایلوت کشور سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و بهینه‌سازی مصرف و محیط زیست انجام شود.
در چارچوب این همکاری، شرکت فیشنر از زیر مجموعه‌های شرکت DIW econ ، موظف است سرمایه گذاری در ۶ یا ۸ پروژه روستایی را بعد از امکان سنجی برعهده بگیرد.
مدیران شرکت آلمانی نیز از معاون توسعه روستایی خواستند تا برای چگونگی انجام پروژه‌ها، معیارهای مدنظر معاونت توسعه روستایی را در اختیار این شرکت قرار دهند./


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir