روستا
1397/3/21 دوشنبه غفلت از ثروت های ملی ارز آور مبحث توجه به توانایی ها و سرمایه های ملی در شرایط امروز ایران بیش از پیش نیازمند توجه است تا جایی که رهبر انقلاب نیز در دیدارهای خود با مسئولان کشور در خرداد ماه به این موضوع اشاره کردند. هرچند این موضوع از سال 92 نیز توسط ایشان تاکید شده بود.

از جمله سرمایه ها و توانایی های ملی در مناطق محروم و روستاهای کشور به صورت بالقوه وجود دارد که شاید کمتر اهمیت آن دیده شده باشد و نیازمند توجه بیشتر متولیان و دولت است.

معاونت روستایی ریاست جمهوری از جمله متولیانی است که در سال های اخیر با در نظر گرفتن تسهیلات و وام های متنوع و با شرایط آسان و برگزاری نمایشگاههای ملی گوناگون باعث نتایج مطلوبی درمهاجرت معکوس و تثبیت ساکنین در روستاها رسیده است.

موضوع ظرفیت های بالقوه روستاییان برای ارز آوری را با سید ابوالفضل رضوی در میان گذاشتیم.

معاون روستایی رئیس جمهور با اشاره به اینکه در تمام این سال ها از سرمایه های کشور غافل بودیم گفت: همین عدم شناخت از سرمایه های ملی چه مالی و چه انسانی مشکلات زیادی را برای کشور فراهم آورده است.

وی افزود: سرمایه های کشور بالقوه آنقدر زیاد است که حتی با وجود تحریم اگر این سرمایه ها به فعل می شد، قطعا مشکلات ما بسیار کمتر از الان بود چرا که توانمندی های روستایی که خطرات تحریم کمتری دارد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در چندین برنامه اقتصادی دستیابی به نرخ رشد 8 درصدی به عنوان هدف اصلی در نظر گرفته شده است، اظهارداشت: متاسفانه در هیچ کدام از برنامه های اقتصادی میان و بلند مدت نتوانستیم به رشد اقتصادی پایدار 8 درصد دست پیدا کنیم و یک علت اصلی این مساله در غفلت از ظرفیت روستاها به عنوان جمعیت و جغرافیای اصلی تولید در کشور بوده است.

رضوی با بیان اینکه روستاییان و عشایر دو بخش جمعیتی 100 درصد تولیدکننده هستند، تصریح کرد: غفلت از این جمعیت و جغرافیای بزرگ تولید کننده مشکلات کمی را برای کشور ایجاد نکرده است. یکی از بحثهای جدی که ما در زمینه بیکاری داریم همین است که تولیدکننده ها و تولیدگاه‌های کشور یعنی روستاها و عشایر مورد توجه جدی قرار نگرفتند.

وی خاطر نشان کرد: نمونه های متعددی در روستاها داشتیم که با ایجاد طرح هایی مثل پرورش ماهی خاویار و یا صادرات صنایع دستی روستای خود درآمدهایی چند برابر درآمد سالانه نفت داشته اند.

رضوی خاطر نشان کرد: برای سه استان شمالی ایران هرکدام 20 میلیارد تومان وام تنها برای پرورش ماهی خاویار با کارمزد 8درصد اختصاص داده ایم و 40 میلیارد تومان هم برای سایر مشاغل به این استان ها داده ایم که متفاوت از وام سرمایه گذاری و اشتغال مصوب مجلس است.

بنابر این روستاییان می توانند از وام اشتغال پایدار روستایی هم استفاده کنند. از جمله سرمایه های ملی در مناطق روستایی صنعت گردشگری است که صدا و سیما به اندازه کافی برای معرفی آن تلاش نمی کند تا مردم بجای سفرهای برون مرزی به مناطقی مثل تایلند و ترکیه که موجب خروج ارز می شود، به این مناطق سفر کنند.

معاون روستایی رئیس جمهور در خصوص ایجاد انگیزه و حذف موانع و مشکلات زندگی روستایی برای جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر و افزایش مهاجرت معکوس به دلال متعددی اشاره کرد که یکی از دلایل مهاجرت روستاییان به شهرها بحث اشتغال و درآمد است.

رضوی درخصوص آمار مهاجرت معکوس در یک سال اخیر گفت: آمار مهاجرت ها توسط مرکز آمار ایران انجام می گیرد که با توجه به سرشماری نفوس در سال 95 ، آمار جدیدی در دست نداریم اما گزارش ها ها نشان می دهد مهاجرت از روستا به شهر به صفر نزدیک شده است.

معاون روستایی رئیس جمهور ادامه داد: عدالت های خدماتی و رفع تبعیض میان روستاییان و شهرنشین ها در حوزه های مختلف اداری، آموزشی و خدمات درمانی از جمله عوامل موثر در این موضوع است.

وی افزود: از جمله مثال های مرتبط با این موضوع برای سندهای ملکی روستاییان و شهرنشین هاست. حدود 70درصد روستاییان فاقد سند ملکی هستند که مشکلات زیادی برای آنها در پی دارد و گاهی زمین ها به دلیل عدم استفاده به تصاحب جنگل بانی و مراتع در می آید. در این مواقع دولت زمین خوار روستاییان می شود و یا برخی صاحب نفوذان زمین خوار دولت می شوند.

دیده شده گاهی شهرداری تهران به مناطق و روستاهای شرق و غرب و شمال غرب تهران نفوذ می کند و همین مسائل است که پدیده هایی مثل کوهخواری را هم به وجود می آورد.

رضوی خاطر نشان کرد:عدالت آموزشی میان روستاییان و شهر نشینان وجود ندارد در صورتی که در این حوزه ها این خدمات اجرا شود، می تواند به کاهش مهاجرت روستا یه شهر کمک کند. حتی در پرداخت حقوق و دستمزد میان کارمندان شاغل در روستاها نیز عدالت وجود ندارد.

تمامی واحدهای اشتغالی روستایی تا 5سال از مالیات معاف هستند

معاون رئیس جمهور در خصوص راهکارها و برنامه های مربوط به حل این مشکل توضیح داد: بیمه واحد های اشتغالی جزو دستورالعمل هاست که هر واحدی شاغلین را بیمه نکند متخلف محسوب می شود همچنین تمامی واحدهای اشتغالی روستاها تا 5سال از مالیات معاف هستند.

وی ادامه داد: لایحه ای در حال تنظیم است برای افزایش کیفت آموزش در مدارس و خدمات درمانی و ایجاد نواحی صنعتی در تمامی مراکز دهستان ها و واحدهای اشتغالی تا دو سال آینده قطعا شاهد مهاجرت معکوس هستیم. از آنجایی که دانش آموز روستایی علاوه بر نقش دانش آموزی نیروی کار خانواده هم محسوب می شود باید برای افزایش کیفیت آموزشی و تسهیلات این مسائل را نیز در نظر گرفت.

لایحه دولت برای افزایش خدمات درمانی و آموزشی روستاییان

رضوی در خصوص لایحه دولت برای افزایش خدمات درمانی روستاییان توضیح داد: ایجاد درمانگاهها با حضور دائمی پزشک عمومی و حتی استقرار دائم متخصص در برخی ایام و همچنین پزشک خانم وآقا برای راحتی و آسایش روستاییان از جمله مواردی است که در این لایحه در نظر گرفته شده است.

بررسی ها و گزارش های ما نشان داد که کیفیت آموزشی مدارس روستا کمتر از شهر است و در طرحی که مد نظر قرار داده ایم قرار است برای تمامی 2هزار و 800دهستان این برنامه ها اجرا شود که یک برنامه سه تا چهار ساله است و اجرای این طرح ها به کوچک سازی دولت هم کمک می کند.پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir