روستا
1397/4/17 يكشنبه نقش روستاییان و عشایر کشور از تولید ملی اندکی است معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: با وجود اینکه روستاییان و عشایر بالای ۶۰ درصد از مساحت کشور را در اختیار دارند اما سهم آنها از تولید ملی اندکی است.

ابوالفضل رضوی ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری گفت: با وجود اینکه روستاییان دارای 60 درصد از مساحت کشور هستند تا چه میزان در تولید ثروت ملی نقش دارند، آموزش در اینجا حرف اول را می‌زند. روستاییان آموزشی برای این نقش‌آفرینی دریافت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه امسال دولت با کاهش درآمد مواجه است، افزود: فروش نفت با مشکل جدی مواجه شده است در نتیجه درآمدهای نفتی کاهش می‌یابد. در این شرایط باید واردات کالا نیز کاهش یابد که در اینصورت درآمد گمرک نیز کاهش می‌یابد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بیان کرد: در این شرایط باید جهادی کار کرد و مسئولان باید خود را وقف مردم و از کار آنها گره‌گشایی کنند.

رضوی خاطرنشان کرد: موضوع اشتغال پایدار روستاییان از سال 93 مورد توجه دولت قرار گرفت. در سال 95 معاون اول رئیس جمهور نامه‌ای برای مقام معظم رهبری ارسال و از ایشان درخواست کردند که از صندوق توسعه ملی یک و نیم میلیارد دلار برای توسعه روستاها اختصاص دهند.

وی تصریح کرد: این میزان با نرخ سود صفر درصد و با نرخ ریالی بود که آقا فرمودند طرح خوبی است اما باید در مجلس مطرح شود که مجلس نیز طرح سه فوریت را به دو فوریت و در انتها به یک فوریت تبدیل کرد که در سال 96 این طرح تصویب شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه 438 میلیارد تومان به چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت، ادامه داد: در دی‌ماه 25 درصد از سهم هر استانی به بانک‌ها ابلاغ شد که از این مجموع 50 درصد به بانک کشاورزی و مابقی به بانک‌های توسعه تعاون، پست بانک و صندوق توسعه کارآفرین اختصاص یافت.

رضوی بیان کرد: اگر تا مهلت تعیین شده 70 درصدی که به هر استان اختصاص یافته جذب شد که 30 درصد مابقی نیز اختصاص می‌یابد اما در غیر اینصورت 30 درصد باقیمانده به استانی اختصاص می‌یابد که سریعتر 30 درصد باقی‌مانده‌ را نیز جذب کرده باشد. استاندار نیز می‌تواند 20 درصد از سهم هر بخش را جابه‌جا کند.

وی افزود: اینکه چرا تاکنون سهم استان از 305 میلیارد تومان تنها 26 میلیارد تومان جذب شده است باید توسط نمایندگان مجلس بررسی و پیگیری شود. اگر بانک‌ها در این زمینه مقصر هستند، این موضوع تخلف و پیگیری می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بیان کرد: تسهیلات تا 3 سال تنفس دارند با سود 6 درصد و بسته به نوع پروژه دارای مهلت 6 سال بازپرداخت هستند.

رضوی خاطرنشان کرد: شهرهای زیر 10 هزار نفر تا یک میلیارد تومان تسهیلات دریافت می‌کنند که مدت بازپرداخت تا سقف 18 ماه است.

وی ادامه داد: سالانه 15 هزار میلیارد تومان لباس به صورت قانونی و غیرقانونی وارد کشور می‌شود. روستاها دارای ظرفیت تولید این حجم از لباس را دارند. زمینه تولید لباس باکیفیت در روستاها باید فراهم شود.پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir