01

02

03

04

05

06

07

08
1397/12/15 چهارشنبه دکتر امید در سفر به استان خراسان رضوی مطرح کرد: استان خراسان رضوی کمترین انحراف را در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی داشته است معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: استان خراسان رضوی کمترین انحراف را در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی داشته است. به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، دکتر امید که مهمان ویژه بیست و یکمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان بود، حضور رزم حسینی را در استان خراسان رضوی یک فرصت ویژه و استثنایی برای استان دانست و گفت: با توجه به پتانسیل های استان معتقدم فصل شکوفایی و بازیابی استعدادها با سرعت بیشتری شروع و ادامه پیدا خواهد کرد.
دکتر امید ضمن بیان این که از دغدغه اقتصادی رزم حسینی خبر دارم، افزود: الگوی اقتصاد مقاومتی را آقای رزم حسینی در قلعه گنج تجربه کرده اند و امروز همه کشور بر اساس این تجربه حرکت می کند. دیروز در وزارت کشور نزدیک 31 فرماندار بودند که می خواستند الگوی قلعه گنج که مبدع آن آقای رزم حسینی بودند را اجرا کنند.
وی در همین خصوص ادامه داد: با تجربات بسیار خوبی که رزم حسینی دارد قطعا اگر همه دستگاه ها و بخش ها با وی همکاری کنند اتفاقات بسیار خوبی برای استان خواهد افتاد لذا با تمام امکانات خود در کنار رزم حسینی خواهیم بود تا ایده های مربوطه اجرایی شود. امیدواریم همانطورکه کرمان برای کشور الگو شد، خراسان رضوی هم الگو شود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور اضافه کرد: همانطور که استاندارمحترم گفتند در روستاهای ما اتفاقات خوبی افتاده است اما باید دقت شود که اگر توسعه ای اتفاق می افتد از جنس توسعه متوازن باشد و همه بخش ها از جمله اشتغال را در بر بگیرد.
وی با اشاره به بدون تغییر ماندن جمعیت روستایی کشور بیان کرد: این که آمار روستائیان ما اضافه نشده به این معنی است که چون شغلی ایجاد نشده  آن ها مجبور شده اند برای تامین معاش خود به شهرها مهاجرت کنند بر این اساس باید گفت ظرفیت سازی جدید شغلی در روستاها نداشتیم.
دکتر امید در همین راستا با اشاره به آمار میزان تملک اراضی توسط روستائیان  خبر داد: 75 درصد روستائیان کشور دارای اراضی زیر یک و نیم هکتار هستند که فعالیت و کار بر روی این زمین نهایتا همان خانواده را جواب خواهد داد ولی اگر در این حوزه بهره وری انجام می شد می توانستیم قدم های خوبی برای اشتغال زایی برداریم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور در همین راستا خطاب به حاضرین در جلسه گفت: در کرمان دیدم آقای رزم حسینی کارهای بسیار بزرگی در عرصه گل خانه ها و مسایل بهره وری کشاورزی انجام داده اند.
وی با اشاره به حاشیه نشینی در مشهد افزود: باید توجه داشته باشیم که مسئله حاشیه نشینی در مشهد بیشتر از سایر نقاط کشور بوده و مهاجرتی که اتفاق افتاده ناشی از عدم وجود شغل است لذا اگر بتوانیم اشتغال روستائیان را به خوبی عملی کنیم شاهد مهاجرت معکوس در استان خواهیم بود.
دکتر امید در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: اینجا این نوید را می دهم که آمارهای اولیه  ما  نشان می دهد مهاجرت معکوس در کشور در حال اتفاق افتادن است و شرایط ما در روستاها روز به روز درحال بهتر شدن است در همین راستا باید اعلام کنم 2 هزار مرکز بوم گردی روستائی یا راه افتاده اند یا در حال راه اندازی هستند که آثار خوبی داشته است.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه سفر به این استان از پروژه های اشتغال کشت زعفران در روستای سنو بخش کاخک، طرح های سفالگری در روستای نمد، قنات تاریخی در روستای زیبد، طرح کشت آلوئه ورا در روستای سقی، طرح های دامداری در روستای روشناوند و از شهرک صنعتی کاخک شهرستان گناباد بازدید خواهد کرد.

 


پیوندها
leader.ir
president.ir
fvpresident.ir
rdcir.ir
nooras.com


             
              The Official Site of the Deputy Rural Development and deprived areas - first vice
معاونت توسعه روستائی و مناطق محروم - معاون اول رییس جمهور
روابط عمومی 4-88386040
خیابان نجات اللهی - بعد از چهارراه سپند - پلاک 162- معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری
دورنگار : 64454647 داخلی 1021        پست الکترونیکی : roostanews@iripo.ir